Vitaminok, amik mégsem azok

Vitaminként árusítanak számos olyan vegyületet, amelyet már nem tartanak annak, vagy soha nem is lehetett volna vitaminként hirdetni.

A vitaminok a hivatalos definíció alapján olyan szerves vegyületek, amelyek kis mennyiségben nélkülözhetetlenek az emberi szervezet számára, viszont kellő mennyiségben a testünk nem képes azokat előállítani, ami miatt tápanyag formájában kell pótolni. A fogalom egyértelműnek tűnhet, a vitamin kategóriába sorolt anyagok köre azonban az elmúlt évtizedekben sokat változott. A témában a Ködpiszkáló cikke oszlat el néhány tévhitet.

Így szedje helyesen a vitaminokat! Ha táplálék-kiegészítőkkel próbáljuk ellenállóbbá tenni a szervezetünket, akkor az optimális hatás elérése érdekében érdemes helyesen alkalmazni e készítményeket. Nem árt ismerni néhány egyszerű szabályt, melyekről az alábbi cikkünkben írtunk!

Jelenleg 13 vitamint tartunk számon, de a vitaminkutatás történetét tanulmányozva számuk jóval jelentősebbnek tűnhet. A vitaminok száma ugyanis egy ideig nőtt, majd csökkenésnek indult, bizonyos vegyületeket ugyanis az évek folyamán kivettek ebből a kategóriából. Ennek oka lehet az, hogy az adott anyagból nagyobb mennyiség rendszeres bevitelére van szükség (ezek az elfogyasztandó mennyiség miatt nem minősülnek vitaminnak), de az is megesett, hogy kiderült: a vitaminnak gondolt vegyület nem esszenciális.

Egyes termékeket ráadásul úgy árusítanak vitaminként, hogy nem felel meg a követelményeknek, és nem hogy szükséges a szervezet számára, hanem még káros is. A Ködpiszkáló cikke összegyűjtötte a vitaminnak titulált, de az egészség fenntartásához külső forrásból nem feltétlenül pótlandó - vagy egyszerűen nem létező - anyagokat. Ezek közül válogattunk néhányat mi is.

B10-vitamin

Az egyes források szerint para-aminobenzoesavként ( PABA ) is emlegetett vegyületet nem szükséges külső forrásból pótolni, mivel a bélbaktériumok megfelelő mennyiségben termelik; más források szerint a folsav és a B12-vitamin keveréke, amely csirkék növekedését fokozta.

Nem minden vitamin, amit annak hirdetnek
Nem minden vitamin, amit annak hirdetnek

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

B17-vitamin

A több növényben megtalálható amigdalin "álneve" a B17-vitamin. Daganatellenes hatással reklámozzák, valójában azonban nem képes szelektíven elpusztítani a rákos sejteket. Megfelelően nagy dózisban halált is okozhat, mivel a szervezetben hidrogén-cianid keletkezik belőle. A B17-vitamint, illetve a "barackmag kultuszt" körüllengő hitekről és tévhitekről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

B37-vitamin

Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember népszerűsítette a "parlagfű vitaminjaként", valójában azonban egy nem létező anyagról van szó.

F-vitamin

Az esszenciális zsírsavakat illették ezzel a névvel. Ugyan ezek a vegyületek valóban szükségesek az egészség fenntartásához, ma már nem tekintik vitaminnak, mivel jelentősebb mennyiségre van szükségünk belőlük.

S-vitamin

A streptogenin fehérjével rokon, a szárnyasok növekedését fokozó faktor, nem esszenciális; az angol szlengben az (anabolikus) szteroidok megnevezésére is használják.

T-vitamin

Penészgombákból és rovarokból kinyert, patkányokban a fehérjék hasznosulását javító anyag; Valójában azonban kémiailag nem jellemzett, az ember számára nem esszenciális, így vitaminnak sem tekinthető.

U-vitamin

A káposztából kinyert, fekély- (ulcus) és baktériumellenes hatása miatt vitaminnak tekintett, valójában nem esszenciális metil-metionin.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra