4 különleges hagymás étel

Hazánkban jobbára fűszernövényként és sok-sok étel alapjaként használjuk a hagymákat, míg külföldön inkább különféle fogások alapanyagául szolgál.

A nagy filmklasszikus, a Hyppolit, a lakáj Schneider urának (Kabos Gyula) szájából hangzott el a felejthetetlen mondat, mellyel arra célzott, hogy a hagyma szaga legyen bár kevéssé kellemes, ezért egy úri házban nemkívánatos eledel, ő akkor sem hajlandó kiiktatni étrendjéből a számára kedves zöldségfélét. És milyen okosan tette! Az alábbiakban, a hazánkban leggyakoribbi hagymafélékből készült receptekből állítottunk össze egy csokorra valót a téli napokra. Jó tudni, hogy hagymafogyasztás után nyers zöldpetrezselymet, mentalevelet rágcsálva megszabadulhatunk a kellemetlen lehelettől.

Elöljáróként

Egy evőkanál zsiradékon dinszteljünk meg egy közepes fej apróra vágott vöröshagymát ! Ismerős ez a mondat? Gyakorló háziasszonyként már sok szakácskönyvben találkozhatott vele a kedves Olvasó. A jellegzetes, magyaros pörkízt ez úton lehet elérni: a magas hőmérsékletű zsiradékban a hagyma szénhidrátjai átalakulnak, a fehér hagymából sárgás-barnás sült hagymapép lesz. Sajnos ez a folyamat élettanilag nem a legszerencsésebb, ugyanis a folyamat során - még ha csupán kis mennyiségben is - az egészségre káros, karcinogén anyagok keletkeznek. Ha valaki egészségügyi okokból erre is ügyelni kíván, javasoljuk a következőt: kevés vízen is meg lehet párolni a hagymát, és, ha már kellően megpuhult, enyhén be is fog barnulni. Íze nem lesz ugyan olyan intenzív, mint az olajban dinsztelt hagymáé, de mindenképpen hasznosabb lesz. Az ételhez utólag hozzáadott paprikás olajjal lehet színezni.

Vöröshagymaleves zabpehellyel

A jelentős mennyiségű vöröshagymát (egy személyre két nagyobb fej) vágjuk apróra, és kevés vízen fonnyasszuk meg, hagyjuk, hogy szépen megbarnuljon kicsit, majd öntsük fel zöldség alaplével. Ha felforrt, öntsünk hozzá zabtejszínt, végül hintsük meg apróra vágott zöldpetrezselyemmel. A zabpelyhet pirítsuk meg szárazon, és ebből tegyünk tányéronként 2-2 evőkanállal a kimert levesekre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Almás kínaikel-saláta pikáns lilahagymás joghurtöntettel

A kínai kelt vágjuk csíkokra vagy gyaluljuk le. Az almát szintén, és forgassuk citromlébe. A lilahagymát vágjuk apró kockára, keverjük ki joghurttal vagy szójajoghurttal, ízlés szerint mustárral vagy darált nyers édesnemes/erős paprikával. Lazán forgassuk össze a hozzávalókat. Köretként vagy nagyobb mennyiségben főétkezésként ajánlott. Ha a lilahagyma-kockákat előzőleg kevés mézzel és citromlével ízesített vízbe áztatjuk, mérsékelhetjük átható szagát, és további értékes anyagokkal is gazdagítjuk.

Gyömbéres-fokhagymás reszelt alma

Kiváló immunerősítő, antibakteriális és antivirális hatású étel. Miután az almát ízlés szerint lereszeltük vagy legyalultuk, forgassuk bele a következő öntetbe: a fokhagymát zúzzuk össze, a gyömbért reszeljük finomra, és a mézzel és a citromlével keverjük simára. Lehetőleg este fogyasszunk belőle egy desszertes tálkányival, vacsora előtt, illetve egy nagy tállal, vacsora helyett. Párunknak ilyenkor praktikusan készítsünk fokhagymás pirítóst vacsorára, vagy, ha vevő rá, készítsünk neki is egy adagot!

Póréhagyma-krémleves sütőtök-forgácsokkal

A póréhagyma felvágásában van a titok: a krémleves alaphoz ugyanis a fehér és a zöld részt használjuk fel, míg az átmeneti zöld-fehér hagymatestet (ill. annak egy részét) levesbetétként használjuk. A burgonyát hámozzuk meg, és tegyük fel főni sós vízben. Ha már majdnem kész, adjuk hozzá a karikára vágott póréhagyma fehér és zöld részét. Botmixerrel pürésítsük, esetleg öntsünk hozzá kevés olívaolajat. A levesbetétnek szánt színes karikákat kevés vízben pároljuk meg, és így adjuk hozzá a simára turmixolt leveshez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.