Dobja ki a fokhagymakrémet!

Kedvenc olasz ételeink elkészítésekor érdemes odafigyelni arra is, hogy ne vízben, vagy olajban úszó fokhagymát használjunk, hanem frisset, írja az Amerikai Kémiai Társaság lapja, a Journal of Agricultural and Food Chemistry.

Japán kutatók a vízben, alkoholban és olajban tartósított fokhagymát hasonlították össze a friss fokhagymával. Az egyik kulcsösszetevő, az allicin szintjét mérték. Az allicin a fokhagyma legfontosabb aktív hatóanyaga, és a jellegzetes illatot is ez a vegyület adja, antibakteriális tulajdonságairól is széles körben ismert. Egyes kutatások szerint az allicin segít felvenni a harcot a fertőző betegségek ellen, és segíthet a baktériumok által okozott ételmérgezések megelőzésében. Más vizsgálatokból az derült ki, hogy a vegyület hatékony a vérrögök és bizonyos ráktípusok ellen.

Az allicin instabil vegyület, mely hamar eltűnik a szervezetből, ezért a kutatók arra keresték a választ, hogy a különböző tárolási mechanizmusok befolyásolják-e a szintjét. A kutatócsoport megállapította, hogy a frissen nyomott fokhagyma stabilabb és több allicint tartalmaz, mint a tartósított típusok. A szobahőmérsékleten vízben tartott fokhagyma jobb, mint a növényi olajban tárolt változat. Vízben az allicin-szint körülbelül hat nap alatt feleződik meg, míg a növényi olajban ugyanehhez mindössze néhány órára van szükség. Ahogy az allicin szint csökken, a fokhagyma antibakteriális hatása is gyengül. A kutatók szerint azonban az is elképzelhető, hogy az allicin olyan anyagokra bomlik le, melyek még mindig hasznosak lehetnek.

Forrás:
Medipress hírszolgálat

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.