Így spórolhat a csírákon!

Manapság már az áruházak hűtőpultjain a dobozos madársaláta és a rukkola mellett csírákkal is találkozhatunk. Közös jellemzőjük, hogy bizony elég magas áron kínálják őket. Ezt látva jogosnak tűnik a megállapítás: egészségesen táplálkozni drága mulatság.

Pedig mennyire nem így van! Csíráztatni roppant egyszerű, s bár a művelet azért igényel némi rutint, ez könnyen elsajátítható.

Csíráztatás otthon

Miután megvettük a magunkat, kb. 5 dekagrammot egy üres befőttesüvegbe teszünk, és felengedjük annyi tiszta, langyos vízzel , amennyi bőven ellepi. A tetejére erős befőttes gumival rögzítsünk valami lyukacsos anyagot: függönyanyagot, tüllt, esetleg szúnyoghálót. Hagyjuk ázni a magokat a zacskón látható ideig, majd öntsük le róla az áztatóvizet. Engedjünk rá tiszta vizet, öblítsük le vele a magokat, majd öntsük ki, és hagyjuk, hogy a felesleges nedvesség kicsepegjen a textílián vagy hálón keresztül. Ezt megkönnyíthetjük, ha az üvegeket nyílásukkal lefelé speciális csepegtetőrácsra helyezzük, így 45°-ot zárnak be a vízszintessel, szájukon a felesleges víz könnyen eltávozhat. Ennek híján az is megfelelő, ha az üvegeket oldalukra fektetjük, és feneküket felpolcoljuk, hogy megkönnyítsük a víz eltávozását. Helyezzük az üveget napos helyre, és este ismételjük meg a műveletet.

A következő napokban reggel és este folytassuk a rutint, egészen addig, míg a csíra el nem éri ideális méretét. Hogy mi az ideális méret? Ez igazából ízlés kérdése: ha megkóstoljuk a csírát és ízletesnek találjuk, már fogyasztható, de egyesek a hosszabb csírákat részesítik előnyben. Az egyes magvak áztatási és csíráztatási idejét a zacskókon megtaláljuk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha szépen kicsírázott a magunk, öblítsük le, csepegtessük le, majd helyezzük műanyag fedeles tároló dobozba, és tegyük a hűtőszekrénybe. Az ilyen módon eltett csíra akár egy hétig is megőrzi frissességét, ezután viszont tápanyagtartama rohamosan csökkenni kezd, illetve megromolhat. Fogyasztás előtt kb. 2 órával vegyük ki a hűtőből, ekkor lesz igazából fogyasztásra alkalmas, szobahőmérsékletű.

A csíráztató edényekről

Többféle csíráztató edény is van forgalomban az emeletes cserépedényektől kezdve a műanyag csíráztató edényig. A cserép kétségkívül mutatós és környezettudatos választás, ám ha egyszer véletlenül bepenészedett a csíránk, akkor rendkívül körülményes a penész eltávolítása a lyukakból. A műanyag edény praktikus megoldás, könnyen tisztítható, nem törékeny, csak kissé drága. Legolcsóbb módja a csíráztatásnak, ha a fent leírt módszer szerint üres befőttes üvegeket használunk erre a célra.

Mire figyeljünk?

  • rögtön a vásárlásnál győződjünk meg róla, hogy lehetőleg bio magvakat vásároljunk. A mezőgazdasági boltokban kapható, gyakran csávázott magok csíráztatásra nem alkalmasak.
  • gyakran felmerülő kérdés, hogy napfényes vagy inkább árnyékos helyen csíráztassunk? Mindegyiknek megvan a maga előnye. Ha napfénytől mentes helyen csíráztatunk, a csírák fehér színűek lesznek, és B-vitamin-tartalmuk lesz magasabb a napfénynek kitett, zöld színű csírákkal szemben, melyek C-vitaminban gazdagabbak.
  • a csíráztatásnál ügyeljünk, hogy alaposan lecsepegjenek a magok, különben megpenészedhetnek, így emberi fogyasztásra már nem lesznek alkalmasak. Ha ezt tapasztaljuk, fájó szívvel bár, de öntsük ki a csíráztató edény tartalmát, és legközelebb járjunk el óvatosabban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.