Izgalmas és tápláló téli gyümölcs: a naspolya

A naspolya igazi téli gyümölcs, leginkább akkor érik, amikor a nyári-őszi gyümölcsszezonnak már vége. Fogyasztása egy kis változatosságot ígér a téli citrusfélék választéka mellett, egészen karácsonyig is kitarthat.

A naspolya a melegen termő vidékeket szereti, a mediterrán térségben, és főként a Balkán-félszigeten vadon termő cserje. Kinézetében és felépítésében is az almához, leginkább a birsalmához hasonlít, bár magháza kemény, megenni nem lehet.

Miért fogyasszuk?

A naspolya igazi különlegesség a téli gyümölcsök választékában. Október-novemberben szedhetjük le, és hűvös helyen tartva akár karácsonyig is érlelhetjük, így igazi ínyencség lehet az ünnepi asztalon. A népi hagyományok szerint a naspolya akkor jó, ha megcsípte a dér. Íze ilyenkor már édes, maga a gyümölcs pedig puha, és fogyasztható. Ha ujjainkkal a héját összenyomjuk, a belső, puha gyümölcshús könnyen megehető. A naspolya igen tápláló, élelmi rostokban, főként pektinben gazdag, mely emésztésünk hasznára lehet. C-vitamintartalma kiemelkedő, jellegzetes ízét a benne található cserzőanyagoknak is köszönheti. B-vitaminokban és E-vitaminban is bővelkedik, antioxidáns hatása is ismert. A benne található kalciumnak köszönhetően csonterősítő hatású, vastartalma miatt pedig vérszegényeknek is ajánlott.

Mit készítsünk belőle?

A naspolyát csakis érett állapotában használjuk fel. Bár kinézete ekkor kissé már bizarr, mert puha, szottyos lesz, élvezeti és beltartalmi értéke ekkor a legjobb. Mivel édes és kissé fanyar ízű, sokféleképpen elkészíthető. A leggyakrabban zselét és lekvárt , vagy ivólevet készítenek belőle, hiszen magas pektintartalma miatt könnyen kocsonyásodik. Ha követik receptjeinket, néhány különleges ételt is kipróbálhatnak vele!

Naspolyás krém

Tegyük fel a naspolyát egy kevés cukorral főni. Ha kellően besűrűsödött, adjunk hozzá egy kevés tejszínt, és fűszerezzük vaníliával. Innentől kezdve, mint egy puding használhatjuk süteményekhez. Ha túl híg lenne az állaga, adjanak hozzá egy kevés keményítőt. Akár pohárdesszertekhez is kínálhatjuk, ha egy kevés keksszel egy pohárban rétegesen összekeverjük.

Naspolyás mártás

A naspolya kiválóan használható húsok mellé mártásként. Mivel most van a vadhúsok szezonja, adjunk ételeink mellé naspolyás mártást. Igazi különlegességet fogunk szervírozni vele. Egy tepsiben, a sütőbe téve süssünk meg sárgarépát, petrezselyemgyökeret, zellert , vöröshagymát és fokhagymát egy kevés sóval, borssal, olajjal elkeverve. Ha megsültek, a naspolyával együtt pürésítsük, egy kevés tejszínnel hígítsuk, és melegen tálaljuk a vadhús mellé. Ha még intenzívebb ízt szeretnénk elérni, adjunk hozzá egy kevés zellerzöldet vagy kakukkfüvet.

A naspolya nemcsak a téli alapanyagok választékát gazdagíthatja, de egészségünk számára is értékes tápanyagokat tartalmaz. Ha tehetjük, fogyasszuk mind gyakrabban önmagában, vagy ételeinkhez adva.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -1 °C

Napközben a ködös tájakon csak lassan javulnak a látási viszonyok, nagyobb területen - kiemelten nyugaton és délen - maradhat egész nap borongós, párás, ködös az idő. Arrafelé néhol szitálás, reggel ónos szitálás előfordulhat. Másutt derült, napos idő valószínű. Gyenge lesz a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 12 fok között alakul, de a tartósabban párás, ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lehet. Késő estére -2 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatásra ma nem kell készülni.