A Baylor Egyetem Orvostudományi Karának kutatói kimutatták, hogy a brokkoliban és más keresztesvirágú zöldségekben előforduló szulforafán laboratóriumi körülmények között csökkenti az akut limfoblasztos leukémiás sejtek számát.
"Az akut limfoblasztos leukémia a fehérvérsejtek rákos megbetegedése, ami főként gyermekeket érint" - magyarázta a szaklapban közzétett tanulmány szerzője, Dr. Daniel Lacorazza. "A gyógyulási arány körülbelül 80 százalékos, de néhány gyerek nem reagál a kezelésekre. Az ő esetükben alternatív megoldásokra van szükségünk."
Lacorazza és munkatársai kísérletükben a brokkoliban fellelhető tiszta szulforafánt vizsgálták, amelyről azt állították, megelőző és terápiás hatással rendelkezik a tömör daganatok ellen. A korábbi kutatások azt mutatták, hogy azok az emberek, akik nagy mennyiségű keresztesvirágú zöldséget fogyasztanak, bizonyos ráktípusok alacsonyabb kockázatának vannak kitéve.
A kísérlet során a kutatók Dr. Koramit Suppipat vezetésével gyermekbetegekből kinyert emberi leukémia sejtvonalakat és elsődleges limfoblasztokat kezeltek a vegyülettel. A daganatos sejtek elpusztultak, az egészséges donoroktól származó egészséges sejtek azonban érintetlenek maradtak. A preklinikai egérkísérletek is hasonló eredményeket hoztak.
Lacorazza elmondta, hogy a vegyület a sejtekbe jutva bizonyos fehérjékkel kölcsönhatásba lépve fejti ki a hatását. Bár további kutatásokra lesz szükség, a kutatók mégis úgy vélik, hogy a szulforafánt a hagyományos terápiákkal ötvözve hamarosan hatékonyan fel lehet majd használni a leukémia elleni kezelésben.