Kár kidobni a hagyma héját

Évente több mint 500 000 tonna hagymahéj kerül a szemétbe az Európai Unióban. A tudósok szerint azonban ezeket fel lehetne használni: a külső barna héj és a legkülső húsos részek ugyanis rostokban és flavonoidokban gazdagok, a zöldség maga pedig kénszármazékokat és fruktánt tartalmaz.

"Az egyik megoldás lehetne, ha a hagyma nem használható részeiből kinyernék az értékes részeket, mert összetevői jót tesznek az emberi szervezetnek" - mondta Vanesa Benítez, a Madridi Egyetem mezőgazdasági kémia tanszékének kutatója. Benítez kutatócsoportja a Cranfield Egyetem munkatársaival végzett laboratóriumi kísérleteket, hogy beazonosítsák az összetevőket, és meghatározzák azok lehetséges felhasználási területeit. Munkájukról a Plant Foods for Human Nutrition című folyóirat számolt be. A tanulmány szerint a barna külső héjat funkcionális összetevőként lehetne használni, mert sok benne az élelmi rost, a fenol és más flavonoidok. A két legfelső húsos réteg is tartalmaz rostot és flavonoidokat.

"A rostfogyasztással csökkenthető a szívbetegségek, az emésztőszervi panaszok, a vastagbélrák, a 2-es típusú cukorbetegség és az elhízás kialakulásának kockázata" - mutattak rá a kutatók. A fenolok megelőzik a szívbetegséget és a daganatos betegségeket is. A hagyma héja erősen antioxidáns. A fruktán egyfajta prebiotikum, stimulálja a vastagbél hasznos baktériumainak növekedését. A kénszármazékok csökkentik a trombociták felgyülemlését, így javul a vérkeringés.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

"Az eredmények szerint hasznos lenne elválasztani egymástól a hagyma különböző részeit a feldolgozás során. Így funkcionális összetevőkként lehetne őket használni, más élelmiszerek adalékanyagaiként" - magyarázta Benítez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra