Pro...
A nyugati országokhoz képest Magyarországon sokkal alacsonyabb a zöldségfogyasztás. De nemcsak a fogyasztás növelésében, hanem az elkészítés módjában is van mit tanulnunk szomszédainktól. A szinte pépesre főtt zöldségek helyett ők a ropogósra párolt változatra szavaznak, sok salátát esznek, és a rizs , valamint a burgonya helyett is elsősorban zöldségköretet fogyasztanak. Ízesítésére mártásokat, szószokat, vajat és fűszereket használnak, de a sült zöldség is gyakran előfordul a tányérokon.
...és kontra
Nálunk elsősorban a teljesen puhára főtt zöldségek kerülnek elsősorban terítékre, melyeknek szinte már az ízét sem érezni, a tápértéke pedig biztosan elveszett belőle. Így nem csoda, ha a gyerekek és a férfiak kitolják a tányér szélére, aztán megy minden a kukába vagy az állatoknak. Ha szeretnénk a zöldségeket valóban megszerettetni, az egyik legjobb módszer, ha töltött formában készítjük el. Ilyenkor minden olyan finomságot hozzáadhatunk a töltelékhez, amit családtagjaink szeretnek, legyen az csirkehús, sonka, kukorica, paradicsom, sajt stb. Így, ha megtalálják kedvenceiket, a többi alapanyag is könnyebben lecsúszik mellette. Ez a módszer más sokaknak bevált, tegyenek próbát Önök is vele!
Bulgurral töltött cékla
Elkészítési idő: 60 perc
Hozzávalók 4 személyre:
15 dkg bulgur
1 evőkanál szűz olívaolaj
só
4 közepes cékla
1 kisebb vöröshagyma, finomra vágva
2 gerezd zúzott fokhagyma
10 dkg morzsolt kukorica
5 dkg füstölt sajt, reszelve
5 dkg gouda sajt , reszelve
2 evőkanál búzadara
1 csokor friss petrezselyemzöld, apróra vágva
2 dl tejszín
1-2 kiskanál fehér tönkölyliszt
A bulgurt forró olajon kicsit megpirítjuk, kétszeres vízzel felöntjük, sózzuk, és fedő alatt 10 percig pároljuk, majd kissé hűlni hagyjuk. Közben a megtisztított céklákat kettévágjuk, a belsejükbe üreget fúrunk, és alul egy kis talpat lemetszünk, hogy ne dőljenek el. A bulgurral a többi hozzávalót, a tejszín, a sajt fele és a tönkölyliszt kivételével, összekeverjük, majd a céklákba kanalazzuk. A töltött céklákat egymás mellé mély tepsibe rakjuk, a kifaragott darabokkal körbeszórjuk, és 1-2 ujjnyi vizet aláöntünk. Alufóliával lefedjük, és 180 °C-os sütőben (légkeveréses sütőben 165 °C) 20-25 percig pároljuk. Azután az alufóliát levesszük, a maradék sajttal meghintjük, és lefedés nélkül még 10 percig sütjük. A kész töltött céklát kiemeljük, az alatta lévő darabokat egy kis lábasba szedjük, a liszttel meghintjük, a tejszínnel, és ha szükséges, egy kis vízzel felöntjük. Összeturmixoljuk, és kiforraljuk. A töltött céklát a tejszínes céklamártással kínáljuk.
Kakukkfüves, töltött gomba
Elkészítési idő: 50 perc
Hozzávalók 10 személyre:
1,5 kg csiperkegomba
só, őrölt fekete bors
5 evőkanál szűz olívaolaj
2 közepes vöröshagyma, apróra vágva
20 dkg húsos szalonna, apró kockákra vágva
3 gerezd zúzott fokhagyma
1 kiskanál szárított kakukkfű
1 nagy csokor friss petrezselyemzöld, apróra vágva
4-5 tojás
20 dkg őrölt mandula
A gombát megmossuk, a szárát kitördeljük. A kalapokat nagy tepsin, nyitott felükkel felfelé, egymás mellé rakosgatjuk, sózzuk, borsozzuk. A gombaszárakat egészen apróra összevágjuk. Az olaj felén a hagymát a szalonnával megpirítjuk, a fokhagymát, az aprított gombaszárakat, a kakukkfüvet és a petrezselymet beletesszük, majd pár percig együtt pároljuk. Amikor kész, a tölteléket kissé hűlni hagyjuk, majd a tojásokat és a mandulát belekeverjük. A masszát a kalapokba töltjük, a maradék olívaolajjal finoman meghintjük, és 180 °C-ra (légkeveréses sütőben 165 °C) előmelegített sütőben fél óra alatt megsütjük. Hidegen és melegen egyaránt nagyon finom.