Az elmúlt hetekben jócskán volt részünk esőben és viharokban, amit a cseresznye nagyon megszenvedett. A gyümölcs érzékeny az érés előtt érkező csapadékra, ilyenkor ugyanis eső hatására már könnyen kirepedezik – tájékoztatott a FruitVeB. A szakmaközi szervezet arra is rámutatott, hogy vannak térségek, ahol a termés fele tönkrement, de az Alföldön kisebbek a károk, Bács-Kiskun és Békés megyében például egyáltalán nem keletkezett veszteség.
A Fruitveb pontos becslést még nem adott ki a károkról, de a csapadékos napok ellenére is jobb termésben bíznak, mint az elmúlt években. 2022 jól kezdődött, az elmúlt 2 évtől eltérően ugyanis a cseresznyefákat nem érte jelentős fagykár a tavaszi hónapokban. Az elmúlt 5 év átlagában körülbelül 10 ezer tonna cseresznye termett évente, 2020-ban és 2021-ben viszont csak 8-9 ezer tonna.
A meggy jól bírta az ítéletidőt
A cseresznyével ellentétben a meggyültetvényekben nem okozott jelentős kárt az időjárás. A FruitVeB azt közölte, hogy a csapadék okozta kirepedezés kevésbé érinti ezt a gyümölcsöt, az eső várhatóan kedvezően hat majd a minőségére.
Előrejelzésük alapján az idei termés jobb lehet, mint az előző években, amikor a tavaszi fagyok miatt csak 60 ezer tonna termett. Tavaly ráadásul nagy szárazság is volt, ezért olyan apró maradt a meggy , hogy nehéz volt eladni a feldolgozóiparban és külföldön. A betakarítható mennyiségnél idén is nagyobb kérdés lesz, hogy milyen mennyiségben terem 18 milliméteresnél nagyobb, hűtő- és konzervipari feldolgozásra, valamint exportra alkalmas meggy.