Mogyoró: egy egészséges rágcsa

Vizsgára készülő diákoknak érdemes odakészíteni az íróasztalukra egy kis "agyfrissítő" rágcsálnivalót, például mazsolát, diót, mogyorót. Ez utóbbi méltatlanul lenézett kincsünk: hiszen energiában, ásványi anyagokban, vitaminokban gazdag.

Ismerjük meg!

Corylus avellana A mogyoró (Corylus avellana) a mérsékelt éghajlatú területeken jellemző, cserjésekben, erdőszéleken gyakori, parkokban, kertekben is szívesen ültetett egylaki cserje vagy kisebb fa. Lombhullató, fászárú növény. Levelei szív alakúak, oválisak, kihegyesedő csúcsúak, fűrészes szélűek, a fonákjukon lágy szőrűek. Barkavirágzata 5-6 cm hosszú, sárgásbarna összetett porzós, csoportos virágzat, már a tél végén nyílik. Női virágait rügypikkelyek veszik körül, ezt tavasszal láthatjuk. Termése kupaccsal körülvett makk. Nem keverendő össze a szintén mogyoró nevű földimogyoróval, amelynek növénye rendszertanilag nem a diófélék, hanem a hüvelyesek családjához tartozik.

Miért jó?

Fehérjékben és zsírokban gazdag, magas energiatartalmú, 100 g magbél 2900 kJ-t, 690 kalóriát, 15,6 g fehérjét, 63,5 g zsírt, 8,7 g szénhidrátot, 3,2 g rostot tartalmaz. Számottevő mennyiségű C, B1, B2 vitamin, és sok értékes ásványi anyag, például kalcium, vas, réz, kálium, magnézium található benne, tehát van alapja annak a hagyománynak, hogy a mogyoró (más csonthéjasokkal, például a mandulával, dióbéllel együtt) "agyat frissítő", a koncentrálóképességet fokozó, egészséges rágcsálnivaló. A szakemberek ajánlása szerint a hetente öt-hat alkalommal fogyasztott maroknyi dió, mogyoró és egyéb magvak segítségével a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát jelentősen csökkenthetjük. Termését az élelmiszeripar, a gyógyászat és kozmetikai ipar is felhasználja.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hogyan fogyasszuk?

Fogyasztható nyersen, édességekben, süteményekben egyaránt. Mézzel keverve különösen jó hatású erősítőszer, hízókúrákban se feledkezzünk el róla. Olaja étkezési csemegeolaj, salátákban, süteményekben ízesítőként is jó szolgálatot tehet. Ha a tisztított mogyoróbelet megsütve vagy megtörve kevés borban áztatják 3-4 napig, akkor a népi orvoslásban hurutos, náthás betegségek esetén használatos keveréket készíthetnek. Olvasztott csokoládémasszába mártva majd megszárítva házilag is készíthetünk csokis mogyorót. A friss mogyoró arról ismerhető fel, hogy héja tömör, fényes, sértetlen. A régi mogyoró héja matt, a termés maga könnyű, száraz. Egy évnél tovább nem érdemes tárolni.

Tippek-tanácsok

Könnyebben tisztítható, ha sütőben egy kissé megpirítjuk a héjas mogyorót, addig, amíg a héja nem kezd repedezni. Más pár órás áztatást vagy rövid forrázást ajánl a tisztítás megkönnyítésére. Sokan érzékenyek rá, allergizáló hatású!

Érdekességek

Igénytelen, jól termeszthető, arra azonban vigyázni kell, hogy a fácska ne maradjon egyedül, mivel a szél porozza be: legalább három különböző fajtát, vagy magoncot ültessünk egymás (kb. 4-5 m-es) közelébe. A mogyoró levelét gyógynövényként is gyűjtik, használják. A levél cseranyagot, flavonoidokat, triterpéneket, szterineket, illóolajat tartalmaz. Összehúzó, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, izzasztó, vizelethajtó és szagtalanító hatású. Epebetegségek, bélhurut, szájüregi gyulladások, sebek, aranyér, visszerek és lábszárfekély ellenes teakeverékek egyik alkotórésze, de ajánlják önállóan is. Kozmetikumok alapanyagaként a szépipar is alkalmazza, a termésből nyert olajat és a levelét is. Teaként, ülőfürdőként, borogatásként is használják, amint azt a Házipatika.com gyógynövénytárában is olvashatja . A mogyoróbelet a háztartásban is használhatjuk: ha a világos fabútoron lévő karcolást szeretnénk eltüntetni, be kell dörzsölni vele. (A sötét bútor hasonló, apró sérüléseinek javítására dióbelet ajánlanak.)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.