Az újrahasznosíthatóság fokát – az energiahatékonysághoz hasonlóan – egy A-tól E-ig terjedő skálán osztályozza az EU. A legrosszabb, E minősítésű csomagolásokat 2030-tól ki fogják vezetni a piacról, az A-D osztályt pedig eltérő díjkötelezettség sújtja majd.
Nincs több kifogás
Az új, 2025-től érvényes szabályozás szerint tehát hamarosan újrahasznosíthatónak kell lennie az összes, a zöldségek és gyümölcsök csomagolásához felhasznált csomagoló- és címkézőanyagnak. Ahhoz, hogy a tagállamok megfeleljenek az elvárásnak, a csomagolásában és címkézésében is fokozatosan át kell térniük a biológiailag lebomló anyagok használatára. Emellett az exportáló vállalatoknak is meg kell felelniük az előírásoknak.
Úton a klímasemlegesség felé
A rendelet célja, hogy elejét vegye a csomagolóanyag-hulladékok dinamikus növekedésének, amelynek mértékét 2030-ra 19 százalékosra prognosztizálják. Becslések szerint 2030-ra csak a műanyag csomagolóanyagok mennyisége 46 százalékkal nőne a jelenlegi ütem szerint. A szabályozás bevezetésével azonban az Európai Bizottság szerint 2050-re elérhető az ágazatban a klímasemlegesség - közölte a szervezet.
Tény, hogy a tudatos vásárláshoz és fogyasztáshoz elengedhetetlen, hogy alaposan megnézzük a megvenni kívánt termékek címkéit. Bizonyos jelölésekkel kapcsolatban azonban időről időre valótlan információk kezdenek terjedni.