A csatni, ez az édes-savanyú-csípős mártás az utóbbi években lett hazánkban is népszerű. Nem csoda, hiszen adhatjuk halak, húsok, zöldségek, sajtok mellé, ráadásul roppant egyszerűen elkészíthetők. Ha szeretnénk az alma és a körte ízét a téli hónapokban is élvezni, készítsünk csatnit belőlük, 2 receptet ajánlunk hozzá.
Áfonyás körtecsatni
Elkészítési idő: 1 óra
Hozzávalók kb. 1 literhez:
- 2 kg körte, kockákra vágva
- 60 dkg vöröshagyma apróra vágva
- 25 dkg nádcukor
- 5 dkg aszalt vörösáfonya
- 1 evőkanál só
- fél teáskanál őrölt szegfűszeg
- fél teáskanál őrölt gyömbér
- negyed teáskanál csilipaprika
- 4 gerezd áttört fokhagyma
- 3 dl almaecet
Tegyük a körtét, a vöröshagymát, a cukrot, valamint az áfonyát egy lábosba és lassú tűzön kezdjük el főzni, majd adjuk hozzá a sót, a fűszereket, a fokhagymát és az ecetet. Szép lassan főzzük addig, amíg besűrűsödik. Ez kb. 1 - 1 1/2 órát vesz igénybe. Ezután öntsük meleg, sterilizált üvegekbe, szorosan csavarjuk rá a tetőt és fejre állítva hűtsük ki.
A chutney, ez az édes-savanyú-csípős mártás már hazánkban is népszerű
Almacsatni
Elkészítési idő: 1 óra
Hozzávalók kb. 1,2 literhez:
- 2 kg alma, meghámozva, magháza kivágva és kis kockákra vágva
- 35 dkg kókuszcukor vagy sötétbarna, nyers nádcukor
- 2,5 dl almaecet
- 1 nagy vöröshagyma, finomra aprítva
- 10 dkg mazsola
- 1 kiskanál őrölt gyömbér
- fél kiskanál őrölt koriander
- fél kiskanál őrölt fahéj
- negyed kiskanál szerecsendió
- negyed kiskanál só
Az almát egy hagyományos vas- vagy rozsdamentes acél lábasba tesszük, a cukorral megszórjuk, az almaecetet ráöntjük, és a hagymát beletesszük, majd elkezdjük forralni. A mazsolát beledobjuk, a fűszerekkel és a sóval ízesítjük. Forrás után a lángot takarékra vesszük, és fedő nélkül, kb. 45 percig főzzük. Gyakran megkevergetjük, nehogy odakapjon. A kész csatnit tisztára mosott, fertőtlenített üvegekbe kanalazzuk, a tetejét szorosan rácsavarjuk, és fejjel lefelé fordítva hagyjuk kihűlni. Sült húsok kellemes kísérője.