Süssünk-főzzünk spárgával!

A spárga fogyasztása hazánkban még kevéssé elterjedt, holott egészségre gyakorolt pozitív hatásai igen kiemelkedőek. Május-június hónapban frissen kapható, itt az ideje kísérletezgetni vele.

A spárga Európában és Ázsiában egyaránt őshonos növény, elsősorban a tenger- és folyópartokon él. Már az ókori egyiptomiak és görögök is fogyasztották, de más-más fajtáját. Nevét a görögöktől kapta, az "asparagos" szó jelentése fiatal hajtás, nyél. Ekkoriban elsősorban még gyógynövényként tartották számon, konyhai felhasználása a rómaiak idején kezdődött meg, kedvelt előétel volt náluk. Magyarországon a 15-16. században ismerték meg, de a 20. század elejéig csak a főúri kertek növénye volt. Népies nevei: csirág, nyúlárnyék.

Fajtái

Színe alapján megkülönböztetünk halványított (halványító, vagy fehér), lila és zöld spárgát. Magyarországon általában két fajta kapható: a zöld és a fehér spárga. Zsenge, megvastagodott hajtásai fogyaszthatók, melyet sípnak neveznek. A fehér spárga a föld alatt törekszik a fény felé, a zöld spárga viszont a föld felett növekszik.

Egészségre gyakorolt pozitív hatásai

Receptek spárgából További egyszerű és nagyszerű recepteket talál spárgából, ha ide kattint! A spárga különösen sok magnéziumot , vasat, A-, C-, E-vitamint és B-vitaminokat tartalmaz, melyek a hajtásokban koncentrálódnak. Magas rosttartalommal rendelkezik, mely segíti a bélműködést, ezáltal az emésztési folyamatokat. Gazdag vízhajtó hatású káliumban is, támogatva a vesék kiválasztó munkáját. Kalóriatartalma alacsony, koleszterint nem tartalmaz. Alacsony cukortartalma is, 100 gramm spárgában mindössze 4 gramm szénhidrát van. Vízhajtó tulajdonságának köszönhetően segíti a szervezet méregtelenítését, valamint a szívet tehermentesítve a keringésre is jótékony hatással bír. Köszvény és vesekő esetén túlzott fogyasztása nem javasolt.

Egészségkvíz: hosszú életre számíthatsz, ha tudod erre a 10 kérdésre a választ

Felhasználása

A piacon mindig friss, zsenge spárgákat válasszunk, melyek még szép vékonyak. Minél vastagabb a spárga, annál inkább fennáll a veszélye, hogy elfásult. Ezért mindig a ropogós, friss zöldséget válasszuk. Az előkészítés során először mindig eltávolítjuk a spárga alsó részét, amely a legöregebb része, ezt nem esszük meg, de az íze kedvéért belefőzhetjük az ételbe egészben, amit tálaláskor majd könnyen kivehetünk. A legegyszerűbb módszer a fás, öreg rész eltávolítására, ha a spárga egyik végét az egyik, másik végét pedig a másik kezünkkel megfogjuk, és meghajlítjuk, amíg a növény el nem törik. Ahol eltörött, ott az alsó részét kidobjuk vagy felhasználjuk az ételalapba, a felső, fej részét pedig elkészítjük. A fehér spárgát késsel vagy hámozóval még megtisztítjuk, a zöld spárga nem igényel további tisztítást.

Tárolása

A spárga hamar elfonnyad, ezért érdemes mindig frissen felhasználni. Hűtőben 1-2 napig bírja, de ilyenkor tegyük egy pohár vízbe, hogy friss, ropogós maradhasson. A fagyasztást jól bírja, ezért érdemes néhány csomaggal télire is eltenni belőle.

Elkészítése

A spárga finom párolva, levesként , mártásként vagy salátának, esetleg csőben sütve. Ízletes, és kímélő ételek készíthetők belőle. Akárcsak itt ajánlott receptjeinkben!

Csőben sült zöldspárga és sárgarépa

Elkészítési idő: 25-30 perc

Hozzávalók 4 személyre:

  • 16-20 db zöldspárga
  • 8-12 db zsenge sárgarépa
  • 10 dkg vaj vagy ghí
  • 5 evőkanál fehér búzaliszt
  • 6 dl tej vagy növényi tej
  • 1-2 csipet őrölt fehérbors
  • 7 dkg trappista sajt reszelve
  • 7 dkg füstölt sajt reszelve

A spárgát eltörjük, ahol engedi. Az alsó részét eldobjuk, csak a felső, feje részét fogjuk felhasználni. Megtisztítjuk a sárgarépát, majd a zöldségeket külön- külön, egy kevés vízben megpároljuk. A spárgát 3-4 percig, a répát pár perccel tovább. Ezután elkészítjük a gratin mártást . A vajat felhevítjük, hozzáadjuk a lisztet, és pár percig pirítjuk. Majd hozzáöntjük a tejet, elkeverjük, sózzuk, borsozzuk, és hozzáadjuk a reszelt sajtok felét is. Ezt követően a zöldségekből négy halmot készítünk, egy sütőlemezre helyezzük, és ráöntjük a mártást úgy, hogy kétharmadáig bevonja a zöldségeket. A maradék sajtokat ráhintjük a halmok tetejére, és előmelegített sütőben vagy grillsütőben néhány perc alatt pirosra sütjük. Párolt rizzsel tálaljuk.

Cukorbetegeknek ajánlott.

A spárga nagyon egészséges zöldség

A spárga nagyon egészséges zöldség

Zöldspárga saláta

Elkészítési idő: 20 perc

Hozzávalók 4 személyre:

A salátához:

  • 50 dkg zöldspárga
  • 20 dkg zsenge zöldborsó
  • 1 csokor finomra vágott friss petrezselyem

Az öntethez:

  • 2 kávéskanál dijoni mustár
  • 2 evőkanál dióolaj
  • 1 evőkanál fehérborecet
  • só, frissen őrölt bors

A zöldspárgát megmossuk, majd meghajlítjuk a szárakat, míg el nem törnek. Az alsó részét eldobjuk, csak a felső részét fogjuk felhasználni. Az így előkészített spárgát egy edényben fedő alatt, kevés víz hozzáadásával 5 percig gőzben pároljuk. Ajánljuk párolóbetét használatát, ekkor a zöldség ugyanis nem ér a vízbe, csakis a gőzben párolódik. Így finom roppanós lesz. A zöldborsót kifejtjük a héjából. Ügyeljünk arra, hogy zsenge zöldborsót használjunk, ugyanis nyersen adjuk a salátához. A megpárolt spárgát egy tálra rendezzük, megszórjuk a borsóval és a petrezselyemmel. Az öntetet kikeverjük, és egyenletesen a salátára locsoljuk.

Glutén- és laktózmentes, cukorbetegeknek ajánlott.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Ez a tényező az életkornál és a jövedelemnél is jobban befolyásolja az egészséget
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

A Dunántúlon és a Duna-Tisza közén újra megnövekszik a felhőzet, és általában erősen felhős vagy borul ég lesz a jellemző. Foltokban köd képződik. Elvétve szitálás, esetleg hószállingózás előfordulhat. A Dunántúlon helyenként élénk lökések kísérhetik az északnyugati szelet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -1 és +3 fok között alakul. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra is a beállt hidegpárna egyhangú időjárása határozza meg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra