Illatos, ízletes, rostokban, antioxidánsokban és ásványi anyagokban gazdag, kalóriában azonban szegény csodagyümölcs – ez az eper, vagy becsületes nevén: szamóca. „Kihagyhatatlan szezonális finomság! Arra biztatunk, hogy keresd a Magyarországon termelt gyümölcsöket” – írta Facebook-oldalán a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) élelmiszer-pazarlás ellen küzdő, Maradék nélkül elnevezésű programjának csapata.
Így előzd meg, hogy a kukában végezze!
Ha túl sok epret vettél vagy termeltél, akkor jól jöhet néhány tipp, amellyel megelőzheted, hogy ki kelljen dobni a gyorsan megromló gyümölcs kisebb-nagyobb részét. Jó ötlet például lefagyasztani a már megmosott, gurulós szamócaszemeket, de akár pürésítve is elteheted későbbre. De készíthetsz belőle igazi tavaszízű lekvárt is.
… remek gasztroajándék is, különösen karácsonyra, a szürke téli idő igazi színfoltja lehet. Ehhez most kell előre gondolkodni… a stresszmentes karácsony májusban készül!” – olvasható a posztban.
Sokféleképpen felhasználható
Mint azt már a fentiekből is láthattad, az epret nemcsak magában, nyersen fogyaszthatod, hanem készülhet belőle például lekvár vagy eperpüré is. Nagyszerű kiegészítője lehet továbbá friss gyümölcssalátáknak vagy smoothie-knak – bármilyen kevésbé kedvelt zöldséggel kombinálhatod, azt is finommá varázsolja.
A szamóca kerülhet továbbá süteménybe vagy krémbe, készülhet belőle házi fagylalt és szörp, balzsamecettel ízesítve pedig akár még köretként is megállja a helyét.
Az eper nagyon egészséges és legalább annyira finom is. Van azonban két hátránya: nem valami olcsó, ráadásul nagyon gyorsan megromlik. Ha tehát nem szeretnéd, hogy a megvásárolt gyümölcs egy része már másnap a kukában landoljon, érdemes betartanod ezeket a tanácsokat.