Elsősorban a hűvös, esős tavasz okozott sok növénynél megfázást, és a kedvezőtlen időben a beporzók sem voltak elég aktívak. Ráadásul a rossz időjárás miatt a kertészeti kultúrák is legalább kéthetes csúszásban vannak, a gyümölcsök pedig csak az utóbbi pár napban indultak számottevő fejlődésnek - derül ki a hvg.hu cikkéből . Több piacon is megnézték az árakat.
Cseresznye
A Lehel piaci kereskedők nem tartják magasnak a 2280 forintos kilónkénti árat, sőt volt, akinek ennél drágább emlékei voltak tavalyról. Ezzel szemben az Agrárközgazdasági Intézet Piaci Információs rendszere (PÁIR ) szerint két hete még majdnem harmadával volt magasabb a cseresznye ára, mint tavaly, de a múlt héten is 2,5 százalékos drágulást regisztráltak, amikor 1050 forintos kilónkénti árakon ment a gyümölcs a nagybanin. A Lehel piacon már 500 forintért is lehet cseresznyét venni, de a kofák többsége az 1000-1600 forintos árkategóriában kínálta a cseresznyét ó. A Bosnyák téri piacon is hasonlóak voltak a cseresznyeárak előző nap: a legolcsóbb 800, a legdrágább 2800 forintba került.
Eper
Ez a gyümölcs is drágult tavalyhoz képest. Harminc százalékos áremelkedést tapasztalt Hunyadi István, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) ügyvezető igazgatója. Szerinte a nagyobb szeműekért kilónként 2500, az apróbbakért 1900 forintot is elkérhetnek, de a város környéki szedd magad akciókban sem ússzuk meg 1000-1200 forint alatt kilóját. A HVG a Bosnyák téren 1000-1500 forintért, a Lehel piacon pedig 1000-2000 forint közötti szamócákat talált.
Meggy
Kilója ennek is 1000 forint felett jár, a drágábbért 1500-at is elkérnek, a tavalyi árakhoz képest itt 16 százalékos növekedést regisztrált a PÁIR - amelynek adatait ugyanakkor Hunyadi István szerint óvatosan kell kezelni, mivel sok múlik az adatszolgáltatás minőségén. "Nincs nagy hiány, de a termés kisebb a vártnál, ami miatt keresleti piac alakult ki, és innentől magától értetődő az áremelkedés" - tette hozzá Hunyadi. Úgy véli, a magas árak hátterében az időjárás szempontjából kedvezőtlen évkezdet áll.
Dinnye
Ebből még lehet jó szezon, prognosztizált Hunyadi, ehhez azonban egy jó hosszú kánikulai időszak kell, amikor az emberek is szívesebben fogyasztják ezt a gyümölcsöt.
A következő időszakban sem várható nagy áresés
Hunyadi szerint semmilyen jel nem utal arra, hogy az árak jelentősebben esnének, a piacokra érkező frissen beérő áruból sincs dömping, pedig egy komolyabb árcsökkenéshez az kellene. A kedvezőtlen kilátások nem csak Magyarországra jellemzőek idén: Európa-szerte problémás a helyzet, sőt Hunyadi István kínai mezőgazdasági forrásaitól is úgy értesült, hogy arrafelé sem lesz jó az idei év. Az ügyvezető szerint azonban fontos megjegyezni, hogy a fogyasztói árak köszönőviszonyban sincsenek a termelői árakkal, amelyek messze nem emelkednek olyan mértékben, mint a piacon bevásárláskor tapasztaljuk. "Szóval keserves lesz az idei év" - summázta a lapnak az ügyvezető igazgató.
Kiderült, meddig kell várni a magyar dinnyére. Kattintson!