Látás Világnapja
Gócbetegségek is árthatnak a látásnak
A gócbetegségek feltárása és megfelelő kezelése kulcsfontosságú, ugyanis a rejtett gyulladások sok egyéb mellett a látást is tönkretehetik. Ráadásul a gócként megjelenő mandulagyulladás, illetve az általa keltett másodlagos betegségek súlyossága között nem feltétlenül van összefüggés.
Komoly célt tűzött zászlajára a WHO Vision 2020 programja
Fókuszban a látás Rajtunk is múlik, megteszünk-e mindent annak érdekében, hogy szemünk ép maradjon, ne vakuljunk meg. Erre hívja fel a figyelmet az Egészségügyi Világszervezet Vision 2020 programja, amelynek célja, hogy minél kevesebb betegség válthassa ki ezt a súlyos szövődményt. Senkinek sem lenne szabad megvakulnia amiatt, mert legyint egy olyan betegségekre, amelynek végkifejlete a vakság, ez a súlyos szövődmény. Főleg mert többségük olyan...
Innovatív módszerekkel már elkerülhető a látásromlás
Megelőző csapás Megdöbbentő, de a vakság az esetek 80 százalékában megelőzhető, hiszen kiváltó okainak többsége ma már jól kezelhető műtétileg, szemcseppel vagy innovatív, üvegtesti injekcióval beadható készítményekkel. Emiatt nagyon fontos, hogy az érintettek ne törődjenek bele a látásromlásba, hanem keressék a megoldást, méghozzá idejében. A nem veleszületett vakságnak több oka is lehet, azt a látórendszer bármely részének működési...
Vakság mint szemet szúró probléma
Számmisztika Csaknem 40 millió vak ember él világszerte, további 245 millióan pedig súlyosan gyengén látók. A probléma hazánkban is komoly nagyságrendet ölt: nálunk évente több mint 6 ezren vakulnak meg. Történik ez úgy, hogy ez az állapot sok esetben elkerülhető, megelőzhető lenne. Ha figyelnénk a megelőzésre és előnyben részesítenénk a korszerű kezelési módszereket, injekcióként beadható innovatív gyógyszereket, a vakság vagy gyengén...
A genetikai nyithat új utat a zöld hályog gyógyításában
Új utat nyithat a glaukóma (zöld hályog) kezelésében az a felfedezés, amelyet az University of California, San Diego School of Medicine kutatói tettek. Egy olyan genetikai kölcsönhatást fedeztek fel, amely kulcsfontosságú lehet a neurodegeneratív szembetegség kialakulásában.
Az orvosi Nobelnél a látás is középpontba került
Idén megosztva kapta három tudós az orvosi-élettani Nobel-díjat, közülük kettő pedig egy olyan hatóanyag kifejlesztésével szerzett magának hírnevet, amely egy vakságot okozó, tízmilliókat veszélyeztető, parazita által előidézett szembetegségre jelent megoldást. A WHO terve szerint az új gyógyszereknek köszönhetően 10 év múlva teljesen eltűnhet a kór.
Szemszárazság: nem mindegy, milyen műkönnyet választunk
Egyre többen szenvednek szemszárazságtól olyanok is, akiknek nincs szervi problémájuk, egyszerűen csak számítógépes munkát végeznek. Náluk a monitor és a légkondicionálás együttes hatása száríthatja a szemet, az pedig egyáltalán nem mindegy, hogy milyen műkönnyet használnak.
Gyógyszerkereső
Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.