Az ACTH a mellékvesekéreg hormontermelését szabályozó hormon. Szintje az agyalapi mirigy, illetve a mellékvesék betegségei esetén emelkedhet, illetve csökkenhet.
Kategória
Vérvizsgálat
Típus
Vérplazmából végzett hormonvizsgálat.
Normál érték
Szintje napszaki ingadozást mutat. Reggeli (8-9 óra tájban) vérvétel esetén 1,1- 13,3 pmol/l, éjjeli (24 órakor) vérvétel esetén 2,2 pmol/l alatt van.
Speciális előkészület
Nem igényel.
Mit mér a vizsgálat?
Az ACTH-t az agyalapi mirigy termeli. Feladata a mellékvesék serkentése, a kortizol és más hormonok elválasztásának stimulálása. A mellékvese működése visszacsatolással gátolja az ACTH elválasztását. Az ACTH-kortizol hormonszabályozási rendszer a stresszre adott válaszban játszik szerepet.
Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?
Az ACTH mérésére a mellékvese működési zavarainak felderítésében kerülhet sor, a vizsgálatot túl alacsony vagy túl magas plazma kortizol-szint esetén végzik el.
Mitől lehet alacsonyabb, és mit tegyünk, hogy növeljük?
Egyes esetekben az alacsony ACTH-szint következtében az egyébként normális mellékvesék alulműködnek, majd elsorvadnak, ilyenkor Addison-kór tüneteit láthatók. Más esetekben a betegség oka, hogy a mellékvese (pl. egy apró daganat kialakulása következtében) kiszabadul az ACTH-szabályozása alól, nagy mennyiségű hormont termel, ami viszont gátolja az ACTH-elválasztását. Ilyenkor a Cushing-szindróma tünetei jelentkeznek (elhízás, hason megjelenő csíkok, magas vérnyomás, vesekövesség, menstruációs zavarok, csontritkulás, cukorbetegség).
Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?
A magas ACTH-szint oka is kettős lehet: az ACTH túltermelése, mely a mellékvesék serkentésén keresztül Cushing-szindrómát okoz, illetve a mellékvesekéreg alulműködése (reaktív ACTH-túltermelés). A mellékvesekéreg alulműködése (Addison-kór) tünetei: fáradékonyság, a bőr színének sötétedése, fogyás, étvágytalanság, hányinger, a hidegtűrés csökkenése, EKG-eltérések.