Az AFP egy olyan magzati fehérje, melynek szintje többféle fejlődési rendellenesség esetén emelkedhet, illetve csökkenhet.
Kategória
Vérvizsgálat
Típus
Vérszérumból végzett.
Normál érték
A normálérték a terhesség korától függ, és mindig az adott laboratórium határozza meg.
Speciális előkészület
Nem igényel.
Mit mér a vizsgálat?
Az AFP egy magzatban termelődő fehérje, mely az anyai vérben is kimutatható. Jelentősége, hogy több súlyos fejlődési rendellenességben emelkedhet vagy csökkenhet szintje. A normál tartományon kívüli AFP-érték nem jelenti fejlődési rendellenesség jelenétét, de a velőcső-záródási rendellenességek esetében az AFP értékek általában magasabbak, míg Down-kór esetén általában alacsonyabbak, mint az átlag. A legtöbb laboratóriumban az AFP, a terhességi hormon (hCG), az anya kora, testsúlya és más adatok együttes vizsgálata után úgynevezett Down-rizikót határoznak meg.
Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?
A vizsgálatot a terhesség 15-17. hetében rutinszerűen végzik.
Ha értéke a normál tartománynál alacsonyabb
Az alacsony AFP-szint esetén (különösen idősebb anya esetén) a Down-kór kizárása céljából kromoszóma-vizsgálatot érdemes végezni. Az alacsony AFP-szint nem jelenti azt, hogy a magzat biztosan Down-kórban szenved, de a Down-kóros terhességeknél az AFP-szint alacsony szokott lenni.
Ha értéke a normál tartománynál magasabb
A velőcsőzáródási rendellenességek (pl. nyitott gerinc) magas AFP-szinttel járnak. Ilyen esetekben a magzatot ultrahang-vizsgálattal kell ellenőrizni. A magas AFP-szint nem jelenti azt, hogy a magzat velőcsőzáródási rendellenességben szenved, de az ilyen terhességeknél az AFP-szint magas szokott lenni.