Az AFP egy olyan magzati fehérje, mely súlyos májbetegségek esetén mutatható ki magas koncentrációban nem terhesekben.
Kategória
Vérvizsgálat
Típus
Vérszérumból végzett tumor-marker vizsgálat.
Normál érték
0-15 mg/l
Speciális előkészület
Nem igényel.
Mit mér a vizsgálat?
Az AFP egy magzatban termelődő fehérje, melyet bizonyos májbetegségek esetén a nem terhes felnőtt szervezet - elsősorban a máj - is termel.
Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?
A májgyulladás, májdaganat gyanúja esetén. Bizonyos, májrák kialakulására hajlamosító állapotokban (például alkoholizmus vagy krónikus vírusos májgyulladás okozta májzsugorodás esetén) a májrák korai felismerésében segíthet rendszeres, félévente, évente történő ellenőrzése. A májban talált elváltozások elkülönítő diagnosztikájában jelenthet segítséget. A már igazolt daganatos betegségek kezelésének követésében is hasznos lehet, amennyiben a kezelés elején az értéke emelkedett volt. Az AFP-vizsgálat, mint általában a tumor-marker vizsgálatok, nem alkalmas szűrésre. A negatív eredmény nem jelent daganatmentes állapotot. A pozitív eredmények viszont gyakorta nem elég specifikusak.
Ha értéke a normál tartománynál magasabb
Az emelkedett AFP-érték önmagában nem alkalmas a diagnózis meghatározására, egyéb vizsgálatok eredményével - így fizikális vizsgálatokkal, kémiai vérvizsgálatokkal, ultrahang- és CT-vizsgálattal együtt kell értékelni.
Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?
A nem várandósokban mért magas AFP-szint leggyakrabban májrák, bélrendszeri daganatok májáttét, petefészek-, illetve heredaganat, valamint súlyos májgyulladás esetén található.