Vérvizsgálat

Ammónium

Májelégtelenség vagy súlyos májbetegség által okozott ammónium felszaporodás eszméletlenséghez, zavartsághoz vezet. Az eszméletlenség mögött fennálló májelégtelenség igazolásához végzett vizsgálat.

Kategória

Vérvizsgálat

Típus

Vérszérumból végzett vizsgálat.

Normál érték

Férfiaknál: 150-550 mg/l Nőknél: 100-450 mg/l nőkben

Speciális előkészület

A vizsgálat előtt 8-12 órás éhezés szükséges. Bizonyos gyógyszerek (vízhajtók, nyugtatók) befolyásolják az eredményt. A vizsgálati anyagot a levételt követően minél gyorsabban, hűtve kell a laboratóriumba szállítani és ott azt azonnal le kell centrifugálni. A fenti eljárással küszöbölhető ki, hogy hamisan magas értéket kapjanak.

Mit mér a vizsgálat?

A vizsgálat az ammónium-ion mennyiségét méri a vérben. Ez a fehérjék lebontása során keletkezik a szervezetben, ezen kívül a bélben jelenlévő baktériumok is termelik, és a bélből felszívódik. Az ammónium lebontását és kiválasztását a máj és a vese végzik. A szervezetben felhalmozódva az agyat károsítja.

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

Eszméletlenség, levertség elkülönítő diagnosztikájában segít. Súlyos májbetegségek, májelégtelenség okozta eszméletlenség, zavartság, levertség gyanújakor végzik.

Ha értéke a normál tartománynál magasabb

A májelégtelenség kialakulásakor a máj képtelen a felhalmozódó ammónium további átalakítását elvégezni. A felhalmozódó ammónium zavartságot, levertséget, majd későbbiekben eszméletlenséget, kómát okoz. Szintén magasabb szintet okozhat súlyos szívelégtelenség, bélrendszeri vérzés, fehérvérűség valamint egyéb ritka betegségek.

Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?

A súlyos májelégtelenség orvosi kezelés igényel. Gasztroenterológus vagy hepatológus szakorvost kell felkeresni.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +5 °C

Kelet felől egyre jobban szakadozik, gomolyosodik, csökken a felhőzet, így a változó felhőzet mellett hazánk északkeleti, keleti felén többórás, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütés valószínű. Utóbbi országrészben maradhatnak tartósan borult körzetek. Helyenként - főként a déli tájakon - zápor előfordulhat, délkeleten esetleg zivatar sem kizárt. Az északi, északkeleti szél északkeleten, a Tiszántúlon, illetve a Nyugat-Dunántúlon nagy területen megerősödik, az Alpokalja térségében akár viharossá is fokozódhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 19 fok között valószínű, a naposabb keleti tájakon mérhetjük a magasabb, míg a nyugati, délnyugati felhősebb részeken az alacsonyabb értékeket. Hétfőn a hidegfrontra érzékenyeket terheli meg a leginkább az időjárás.