Vérvizsgálat

Anti-dsDNS

Az ANA-vizsgálat olyan auto-antitesteket vizsgál, melyek szintje autoimmun-betegségekben, elsősorban SLE-ben megemelkedik. A vizsgálat eredményét csak más immunológia vizsgálatokkal, valamint a klinikai képpel együtt szabad értelmezni.

Kategória

Vérvizsgálat

Típus

Vérszérumból végzett immunológiai vizsgálat.

Normál érték

A normálérték a laboratóriumban alkalmazott módszertől függ.

Speciális előkészület

Nem igényel.

Mit mér a vizsgálat?

Az autoimmun betegségek alapja, hogy az immunrendszer idegennek tart bizonyos, a saját szervezetben lévő anyagokat, és ellenük (ugyanúgy, mint a behatoló baktériumok ellen) immunreakció indul. A sejtmag ellen termelődő anitesteket összefoglalóan ANA-nak nevezzük, de ezen fogalmon belül számos különböző - a sejtmag különböző részei ellen termelődő - antitestet különböztetünk meg. Ezek egyik legfontosabbika a kettős szálú DNS elleni antitest. Az anti-dsDNS jelentősége, hogy leggyakrabban lupus (teljes nevén szisztémás lupus erythematosus (e.: lupusz eritematózusz), SLE) esetén mutatható ki, így a különböző tüneteket okozó betegség egyik diagnosztikus módszereként alkalmazható.

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

SLE vagy más autoimmun-betegség gyanúja esetén a betegség megerősítésére, kizárására használják.

Ha értéke a normál tartománynál magasabb

A magasabb ANA-érték azt jelenti, hogy a szervezetben a normálisnál magasabb mennyiségben találhatóak meg a sejtmag elleni antitestek. Ez nem feltétlen jelenti azt, hogy a vizsgált személy feltétlen autoimmun betegségben, SLE-ben szenved, főleg a határértéket alig meghaladó vizsgálati eredmények esetében, Az autoimmun kórképekre különösen igaz, hogy csak a többféle laboratóriumi lelet és a klinikai kép együtt értékelhető.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +15 °C
Minimum: +5 °C

Kelet felől egyre jobban szakadozik, gomolyosodik, csökken a felhőzet, így a változó felhőzet mellett hazánk északkeleti, keleti felén többórás, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütés valószínű. Utóbbi országrészben maradhatnak tartósan borult körzetek. Helyenként - főként a déli tájakon - zápor előfordulhat, délkeleten esetleg zivatar sem kizárt. Az északi, északkeleti szél északkeleten, a Tiszántúlon, illetve a Nyugat-Dunántúlon nagy területen megerősödik, az Alpokalja térségében akár viharossá is fokozódhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 19 fok között valószínű, a naposabb keleti tájakon mérhetjük a magasabb, míg a nyugati, délnyugati felhősebb részeken az alacsonyabb értékeket. Hétfőn a hidegfrontra érzékenyeket terheli meg a leginkább az időjárás.