Az anti-HBc antitestek a B-típusú fertőző májgyulladás vírus elleni immunreakció során alakulnak ki. A fertőzés bizonyos szakaszában csak ezek segítségével mutatható ki a betegség.
Kategória
Vérvizsgálat
Típus
Vérszérumból végzett immunológiai vizsgált.
Normál érték
Speciális előkészület
Nem igényel.
Mit mér a vizsgálat?
Anti-HBc: A rövidítés tehát az angol "Antibody to Hepatitis B Core (mag, azaz a vírus ún. nukleokapszidja) Antigen" kifejezésből származik. Magyarul annyit tesz, hogy a Hepatitis B vírus nukleokapszidja elleni antitest. A vírusok nem szabályos sejtek, így sejtmagjuk sincs, de belsejükben - mint egy magban - található a genetikai anyaguk (nukleinsavak) és azok a fehérjék, amelyek a genetikai anyag sokszorosításához szükségesek. A vírusnukleinsavak és a kapcsolódó fehérjék együttesen alkotják a nukleokapszidot. A vizsgálat a B-típusú májgyulladást (hepatitisz-B) okozó vírus (HBV) belső magfehérjéje ellen a szervezetben termelődő antitestek mennyiségét mutatja.
Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?
Akut májgyulladás gyanúja esetén végzik.
Ha értéke a normál tartománynál magasabb
A vizsgálat a B-típusú májgyulladás vírus belső magfehérjéje ellen termelődő ellenanyagot (antitestet) mutatja ki, azaz annak magas szintje a vírusfertőzésre adott immunválasz jelzője. Az anti-HBc már a klinikai tünetek csökkenése idején jelenik meg, és több hónapig kimutatható marad. Később legtöbbször eltűnik, majd a krónikus, inaktív fertőzés fellángolásakor újra megjelenhet. Az anti-HBc jelentősége az, hogy a fertőzés azon szakában pozitív, amikor a tünetek csökkennek, a HBs-Ag már eltűnt a vérből, de az anti-HBs még nem jelent meg.