A D-dimer emelkedése fokozott véralvadásra utal, s ez vérrögképződéssel járó betegségek jele lehet.
Kategória
Vérvizsgálat
Típus
Vérszérumból végzett vizsgálat.
Normál érték
0,8 alatt
Speciális előkészület
Nem igényel.
Mit mér a vizsgálat?
A vizsgálat a D-dimer vérszintjét méri. A D-dimer egy véralvadásban fontos fehérje, a fibrinogén lebomlásakor keletkezik. A vizsgálat a D-dimer vérszintjét méri. A szervezetben keletkező bármilyen véralvadás, mint pl érelzáródások során a szervezet igyekszik a vérrögöt feloldani. Ennek során az alvadék egészen kis részekre bomlik, ezek egyike a D-dimer.
Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?
Fokozott véralvadással járó betegségek gyanúja esetén végzik. Érelzáródással járó állapotok (mélyvénás trombózis, tüdőembólia) diagnózisának megerősítése vagy kizárása céljából végzik a vizsgálatot.
Ha értéke a normál tartománynál magasabb
A magas D-dimer-szint arra utal, hogy a vér fokozottabban alvad valahol a szervezetünkben, például vérrögösödés alakult ki a tüdő ereiben vagy a láb visszereiben. Mélyvénás trombózis, tüdőembólia esetén ugyan megemelkedik szintje, de ez nem egy specifikus vizsgálat, így emelkedett szintje nem jelent pontos diagnózist, csak megerősítheti a klinikai kép alapján fennálló gyanút. A normális D-dimer szint azonban kizárja a vérrögösödés lehetőségét.
Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?
Vannak betegségek, amelyek hajlamosítanak vérrögösödésre (trombózisra), így magasabb D-dimer-szinttel is járnak. Ilyenek a szívbetegségek, a visszeresség, daganatok, égés, csonttörés, hosszan tartó fekvő állapot, műtétek, terhesség, örökletes trombózishajlam. Fogamzásgátlók szedése arra hajlamos nőkben szintén vérrögképződést idézhet elő.