Vérvizsgálat

Glükóz terhelés

A vizsgálat célja a tüneteket még nem mutató cukorbetegség vagy azt megelőző állapot kimutatása. A vizsgálatot a legtöbb kórházban minden várandós nő esetében elvégzik a terhességi cukorbetegség felismerésére.

Kategória

Vérvizsgálat

Típus

Vérplazmából készült klinikai kémia

Normál érték

A vizsgálat eredménye lehet negatív - ekkor a terhelés utáni vércukorszint a normál tartományba esik -, pozitív, illetve határeset (csökkent glükóz-tolerancia). - pozitív, ha a 2 órás és még egy érték nagyobb, mint 11,1 mmol/l - csökkent glükóz-toleranciáról beszélhetünk, ha a 2 órás és még egy érték nagyobb, mint 7,8 mmol/l de kisebb, mint 11,1 mmol/l. - pozitív, ha a két mért érték nagyobb, mint a vérvételi időponthoz tartozó értékhatár (ezek 5,8 - 10,5 mmol/l között vannak). - csökkent glükóz-tolerancia, ha a 2 órás és még egy érték nagyobb, mint 7,8 mmol/l, de kisebb, mint 11,1 mmol/l.

Speciális előkészület

A vizsgálatot éhgyomorra végzik.

Mit mér a vizsgálat?

A vizsgálat során a páciensnek reggel, éhgyomorra 75 g glükózt tartalmazó oldatot kell meginnia. Ezután két órán keresztül 30 percenként vesznek vért, és határozzák meg a vércukorszintet. A vizsgálatot leggyakrabban várandósoknál, a terhesség 28. hetében végzik. A terhességi cukorbetegség olyan kórkép, mely a korábban cukorbetegség tüneteit nem mutató nőknél jelentkezhet. A kezeletlen terhességi cukorbetegség mind az anyára, mind a magzatra veszélyes betegség.

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

A vizsgálat segítségével a cukorbetegség, illetve az azt megelőző állapot, a csökkent cukortolerancia ismerhető fel. A cukorbetegség a terhesség folyamán a korábban egészségeseknél is kialakulhat. Ez az úgynevezett terhességi cukorbetegség, mely az anyát és a magzatot is veszélyeztetheti, ezért a cukorterhelést a terhesség 28. hetében rutinszerűen minden kismamánál elvégzik. A vizsgálatot nem szabad elvégezni, ha az éhgyomri illetve evés utáni vércukorértékek alapján a cukorbetegség diagnózisa felállítható.

Ha értéke a normál tartománynál alacsonyabb

A cukorbevitel utáni túl magas vércukorszint, azaz a kóros glükóz-anyagcsere a cukorbetegség, illetve az azt megelőző veszélyeztetett állapot jelzője.

Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?

Pozitivitás esetén további vizsgálatok szükségesek a kórkép súlyosságának, valamint az esetleges szövődmények felmérésére. Az eltérés súlyosságától függően, szoros megfigyelés (rendszeres vér és vizeletvizsgálat), szénhidrát-szegény diéta, illetve gyógyszeres (tabletta vagy inzulin) kezelés lehet szükséges. Az alapos kivizsgálás és ellenőrzés, az előírások pontos betartása különösen a várandósok számára fontos, mert a terhességi cukorbetegség mind a kismama, mind a magzat számára veszélyes komplikációkat okozhat.

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +19 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Továbbra is főként hazánk délnyugati felében számíthatunk ismétlődő jellegű esőre, záporesőre, zivatarra. Északkeleten, keleten a legkisebb a csapadék esélye, máshol lokálisan, illetve a tartósabban csapadékos délnyugati részeken akár nagyobb területen hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében fokozatosan csökken. Általában a keleties, a Nyugat-Dunántúlon az északi szelet kísérhetik élénk, néhol erős lökések, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.