Vérvizsgálat

Glükóz terhelés

A vizsgálat célja a tüneteket még nem mutató cukorbetegség vagy azt megelőző állapot kimutatása. A vizsgálatot a legtöbb kórházban minden várandós nő esetében elvégzik a terhességi cukorbetegség felismerésére.

Kategória

Vérvizsgálat

Típus

Vérplazmából készült klinikai kémia

Normál érték

A vizsgálat eredménye lehet negatív - ekkor a terhelés utáni vércukorszint a normál tartományba esik -, pozitív, illetve határeset (csökkent glükóz-tolerancia). - pozitív, ha a 2 órás és még egy érték nagyobb, mint 11,1 mmol/l - csökkent glükóz-toleranciáról beszélhetünk, ha a 2 órás és még egy érték nagyobb, mint 7,8 mmol/l de kisebb, mint 11,1 mmol/l. - pozitív, ha a két mért érték nagyobb, mint a vérvételi időponthoz tartozó értékhatár (ezek 5,8 - 10,5 mmol/l között vannak). - csökkent glükóz-tolerancia, ha a 2 órás és még egy érték nagyobb, mint 7,8 mmol/l, de kisebb, mint 11,1 mmol/l.

Speciális előkészület

A vizsgálatot éhgyomorra végzik.

Mit mér a vizsgálat?

A vizsgálat során a páciensnek reggel, éhgyomorra 75 g glükózt tartalmazó oldatot kell meginnia. Ezután két órán keresztül 30 percenként vesznek vért, és határozzák meg a vércukorszintet. A vizsgálatot leggyakrabban várandósoknál, a terhesség 28. hetében végzik. A terhességi cukorbetegség olyan kórkép, mely a korábban cukorbetegség tüneteit nem mutató nőknél jelentkezhet. A kezeletlen terhességi cukorbetegség mind az anyára, mind a magzatra veszélyes betegség.

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

A vizsgálat segítségével a cukorbetegség, illetve az azt megelőző állapot, a csökkent cukortolerancia ismerhető fel. A cukorbetegség a terhesség folyamán a korábban egészségeseknél is kialakulhat. Ez az úgynevezett terhességi cukorbetegség, mely az anyát és a magzatot is veszélyeztetheti, ezért a cukorterhelést a terhesség 28. hetében rutinszerűen minden kismamánál elvégzik. A vizsgálatot nem szabad elvégezni, ha az éhgyomri illetve evés utáni vércukorértékek alapján a cukorbetegség diagnózisa felállítható.

Ha értéke a normál tartománynál alacsonyabb

A cukorbevitel utáni túl magas vércukorszint, azaz a kóros glükóz-anyagcsere a cukorbetegség, illetve az azt megelőző veszélyeztetett állapot jelzője.

Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?

Pozitivitás esetén további vizsgálatok szükségesek a kórkép súlyosságának, valamint az esetleges szövődmények felmérésére. Az eltérés súlyosságától függően, szoros megfigyelés (rendszeres vér és vizeletvizsgálat), szénhidrát-szegény diéta, illetve gyógyszeres (tabletta vagy inzulin) kezelés lehet szükséges. Az alapos kivizsgálás és ellenőrzés, az előírások pontos betartása különösen a várandósok számára fontos, mert a terhességi cukorbetegség mind a kismama, mind a magzat számára veszélyes komplikációkat okozhat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.