Vizeletminta

Lipáz

A vizsgálat az akut hasnyálmirigy-gyulladás diagnózisában használatos, de a normális lelet nem zárja ki a betegséget.

Kategória

Vizeletminta

Típus

Vérzérumból végzett enzimvizsgálat, illetve 24 órás gyűjtött vizelet

Normál érték

Normálérték: 40-240 IU/l (nemzetközi egység (NE) / liter). Erősen függ az adott laboratóriumban alkalmazott módszertől.

Speciális előkészület

Éhgyomorra kell menni a mintavételre.

Mit mér a vizsgálat?

A vizsgálat a lipáz enzim vérszintjét határozza meg. Az enzim a hasnyálmirigyben termelődik, és a bélben a zsírok bontását végzi. A vérben nagyobb mennyiségben csak a hasnyálmirigy károsodása esetén jelenik meg.

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

Az enzimszint emelkedése több betegség következménye is lehet (hasnyálmirigy-gyulladás, hasnyálmirigy tumorok, veseelégtelenség, cukorbetegséghez társuló kóma, a gyomor-bélrendszeren végzett műtétek utáni állapot, stb.). A vizsgálat ezen betegségek diagnosztikájának részeként alkalmazható.

Ha értéke a normál tartománynál magasabb

További vizsgálatokat kell végezni a hasnyálmirigy-károsodás okának felismerésére.

Mitől lehet magasabb, és mit tegyünk, hogy csökkentsük?

A hasnyálmirigy által termelt enzim a bélben a zsírok lebontása során a triglicerideket bontja zsírsavakra. A szerv gyulladásakor emelkedett értéket mérnek. Az amilázzal együtt hasnyálmirigy-gyulladás diagnózisakor használják. Ebben a betegségben a lipáz szintje később emelkedik meg, mint az amilázé, de tartósabban magas marad. Normális lelet azonban nem zárja ki az akut hasnyálmirigy-gyulladás fennállását. Hasnyálmirigy betegség ellen szól viszont, ha normális lipáz-érték mellett magasabb amiláz szintet mérnek. A lipázvizsgálat eredménye magasabb lehet akut hasnyálmirigy gyulladás, bélelzáródás, hashártyagyulladás esetén.

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.