Vérvizsgálat

Vércsoport-meghatározás

A vércsoport-vizsgálat minden olyan esetben elvégzendő, amikor elképzelhető, hogy a betegnek vérre lesz szüksége valamely orvosi beavatkozás során.

Kategória

Vérvizsgálat

Típus

Teljes vérből végzett vizsgálat.

Normál érték

Nem értelmezhető.

Speciális előkészület

Nem igényel.

Mit mér a vizsgálat?

A vérben lévő sejtek felületén különböző, más emberekben, illetve állatokban immunreakciót kiváltani képes összetett fehérje- és cukorláncokat tartalmazó molekulák, úgynevezett glükoproteinek találhatók. Ezen molekulák különböző változatai határozzák meg a vércsoportokat. Több mint kétszázféle vércsoportot ismerünk, ezek közül csak néhánynak van klinikai jelentősége, a legfontosabb az AB0-vércsoport. A vörösvértestek felületén "A" vércsoport esetén egyik féle, "B" vércsoport esetén másik féle cukorláncú glükoprotein helyezkedik el, míg "0" vércsoport esetén az "A" és a "B" vércsoportra jellemző cukorláncok közül egyik sincs meg. Másrészt a vérszérumban mindig a hiányzó cukorláncok elleni ellenanyagok találhatók, azaz "A" vércsoport esetén anti-B ellenanyag (antitest), "B" vércsoport esetén anti-A,"0" vércsoport esetén anti-A és anti-B ellenanyag. Az AB0-vércsoport jelentősége az, hogy ha valakinek más vércsoportú vért adnak, mint amilyen a sajátja, akkor perceken belül akár halálos kimenetelű immunreakció is kialakulhat az idegen vérrel szemben azáltal, hogy az ilyenkor antigénként viselkedő sejtfelszíni glükoproteinekre azonnal rákötődnek a szérumban lévő antitestek.

Mikor indokolt a vizsgálat elvégzése?

A vizsgálatot rutinszerűen végzik nagyobb sebészi beavatkozások (illetve azok lehetősége), illetve vértranszfúzió előtt, valamint olyan esetben, amikor a beavatkozás során elképzelhető, hogy vér adása lesz szükséges.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +22 °C
Minimum: +12 °C

Az összefüggő felhő- és csapadékzóna északkelet felé halad, mögötte a több-kevesebb napsütés mellett erőteljes gomolyfelhő-képződés várható és egy átmeneti szünetet követően délután záporok, zivatarok, néhol akár heves zivatarok is kialakulhatnak, de a Délnyugat-Dunántúlon ekkor már csak kis eséllyel lehet csapadék. A délkeleti, majd délnyugatira forduló szél helyenként megerősödik, zivatarok környezetében viharos lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet a tartósan csapadékos északkeleti tájakon 15 és 20, másutt 21 és 27 fok között várható. Késő estére 9 és 16 fok közé hűl le a levegő. A változékony idő mellett a frontérzékenyek tüneteit napközben kettős fronthatás erősítheti fel.