A herpesztől nyáron sem vagyunk védve, ráadásul, az utazás előtti idegeskedés is okozhatja, hogy a hólyagocskák megjelennek az arcunkon. Igaz, teljesen nem tudjuk garantálni, hogy a herpesz ne jöjjön elő, de ha megfogadják tanácsainkat, a megelőzés általában sikeres.
A nyári ajakherpesz a leggyakrabban a napsütés, illetve a napégés hatására jön elő. Ezt a legkönnyebben úgy előzhetjük meg, ha a szokásosnál is magasabb faktorszámú fényvédős krémet használunk az arcunkra, és természetesen az ajkunk bőrét is védjük. Ma már az ajakápolókból is választhatunk olyat, melyben van fényvédő! Ezt lehetőleg ne osszuk meg senkivel, hiszen ez az egyik legegyszerűbb módja annak, hogy továbbterjedjen a fertőzés.
Távoli, egzotikus országban érdemes óvatosan kóstolgatni az ismeretlen ételeket: a herpeszt időnként valamilyen étel vagy fűszer is kiválthatja. Legyünk óvatosak a nyilvános mosdókkal, poharakkal, sőt, az idegen állatokkal is (különösen, ha eddig még megúsztuk herpesz nélkül), mert nem tudhatjuk, melyik hordoz olyan fertőzést, mely legyengítheti a szervezetet. Betegség idején ugyanis a herpesz is gyorsabban jelentkezik.
Készüljünk az utazásra!
A könnyű flörtök szezonja
Az úti patikában mindig legyen velünk a herpesz kezelésére szolgáló krém, a gyógyulás ideje (mely általában 7-10 nap) lerövidíthető, ha már a hólyagok megjelenése előtt, a bizsergés, viszketés vagy más "jósló" tünetek észlelésekor elkezdjük kenegetni az érintett bőrfelületet. A táborozni induló gyerekek csomagjából se felejtsük ki a krémet!
A herpeszt ne nyomkodjuk, kapargassuk; a hólyagokat ne szúrjuk ki ! Ezzel csak fokozzuk a továbbterjedés veszélyét, ráadásul, lassítjuk a gyógyulást. Sőt, ha mindezt piszkos kézzel tesszük, az ajakherpesz mellé beszerezhetünk valamilyen bakteriális fertőzést is. Mindig alaposan mossunk kezet a herpeszhez nyúlás előtt és után egyaránt! Erre egy utazáson nincs mindig lehetőség, ezért a fertőtlenítő hatású, tisztító kézzselék jó szolgálatot tehetnek.