Egy második nyelv megtanulása pozitív hatással van az agyra - még akkor is, ha ezt felnőtt korban tesszük - állapította meg az Edinburgh-i Egyetem kutatása. Az olvasás, a verbális készségek, vagyis a folyékony beszéd, illetve az intelligencia szintje is emelkedik annál, aki nekiáll a tanulásnak. A skóciai kutatók 262 embert teszteltek. A vizsgálat alanyai között volt 11 éves gyerek és hetvenes éveiben járó személy is.
Egy korábbi tanulmány arra jutott - idézi fel a BBC -, hogy a kétnyelvűség a demencia megjelenését késleltetheti, méghozzá több évvel is akár. A mostani tanulmányt az Annals of Neurology című szaklapban tették közzé.
A mostani kutatás lényege az volt, hogy kiderítsék az ok-okozati kapcsolatot. Azt akarták eldönteni a kutatók, hogy eleve okosabb emberek kezdenek-e nyelvtanulásba, és a képességeik a második nyelv elsajátításától függetlenül jobbak, vagy tényleg javítja a kognitív képességeket a tanulás.
Dr Thomas Bak, az Edinburgh-i Egyetem munkatársa szerint most sikerült megtalálnia a választ a kérdésre. Azt állítja ugyanis, hogy életkortól függetlenül javítja a nyelvtanulás , illetve a kétnyelvűség a szellemi képességeket.
A kutatók 2008 és 2010 között vizsgálódtak. A 262 érintett személy esetében a kognitív képességek változását próbálták regisztrálni intelligenciatesztek kitöltésével. Mindegyik résztvevő az angolon kívül legalább egy másik nyelven képes volt kommunikálni.
A kísérletben résztvevők közül 195-en 18 éves koruk előtt tanulták a második nyelvet. Az eredmény az lett, hogy akik kettő vagy több nyelven beszélne, azoknak jelentősen jobb volt a kognitív képességük. Különösen az általános intelligencia és az olvasási képesség volt jobb az esetükben.
A pozitív hatás a koncentrálóképesség és a folyékony beszéd terén volt megfigyelhető.