Torokviszketés
Szénanátha tünete is lehet, ha gyakran tapasztalsz kellemetlen viszkető érzést a torkodban. A szem- és orrviszketéshez hasonlóan ezt is okozhatja a parlagfű pollenjének belélegzése, de gondolni kell a keresztallergia lehetőségére is. Különösen, ha a torokviszketés nem csak ilyenkor, hanem a parlagfűszezontól függetlenül, egész évben jelentkezik, illetve egyéb tünet is társul mellé, például ajak- vagy szájpadlásviszketés, duzzanat, égő érzés – hívta fel a figyelmet dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, az Allergiaközpont főorvosa. Ilyen esetben ugyanis valamilyen élelmiszer fogyasztása okozhatja a tüneteket. Parlagfű-allergia esetén keresztallergiát okozhat a többi között a görögdinnye, a cukkini, a banán és az uborka is.
Kötőhártya-gyulladás
A parlagfű-allergia szénanáthás tüneteket okoz, amiről elsősorban a tüsszögés, orrfújás, orrdugulás jut eszünkbe. A szénanátha azonban gyakran okoz szempanaszokat is. Vörös szemek, allergiás kötőhártya-gyulladás is jelentkezhet. A tünetek a levegőből a szembe jutó pollenek hatására fokozódnak. Ez ellen érdemes napszemüveggel védekezni, illetve kerülni kell a szem dörzsölését, megérintését. A szemtünetek ellen antihisztamintartalmú szemcsepp segíthet, így csökkenteni lehet a szénanátha tüneteként jelentkező szemviszketést, ezáltal a szemdörzsölés iránti késztetést is.
Fokozódó ekcéma
Parlagfűszezonban bőrtünetek is jelentkezhetnek, illetve a meglévők is súlyosbodhatnak. A bőrre tapadó pollenek ugyanis bőrviszketést, ekcémás tüneteket okozhatnak. A viszketést antihisztaminos készítmények szedésével, illetve ekcéma elleni krémek használatával enyhíthetjük. Érdemes vékony ruházattal védeni a bőrt attól, hogy a pollenekkel közvetlenül érintkezzen, illetve pollenszezonban a szabadban sem javasolt teregetni. A nedves ruhán megtapadó pollenek egész nap közvetlenül irritálják a bőrt, belélegzésük pedig nemcsak a bőr-, hanem a légúti tüneteket is felerősítheti.
A szakember kitért rá, egyéni érzékenységtől és az aktuális pollenkoncentrációtól függően a parlagfűszezonban egyénenként eltérő lehet az allergiás tünetek erőssége. Ettől függetlenül az allergia orvosi kezelése minden allergiás számára fontos, mert csak így lehet megelőzni az újabb allergiák kialakulását és azt, hogy szövődményként asztmás tünetek jelentkezzenek.