Allergia vagy megfázás? Hogyan különböztessük meg nyáron?

Aki még nem tapasztalt korábban allergiás tüneteket, könnyen megfázásos panaszoknak hiheti azokat. Nézzük, hogyan lehet felismerni, hogy vajon allergiával nagy náthával van-e dolgunk.

Kint száz ágra süt a nap, téged pedig tüsszögés, szemviszketés, orrfolyás és orrdugulás gyötör? Igen, elképzelhető, hogy ebben a melegben is összeszedtél valamilyen fertőzést. Ám ha a panaszok hosszú idő elteltével sem enyhülnek, és esetleg a korábbi években is pont ezekben a hónapokban jelentkeztek a tünetek, az már a légúti allergia gyanúját is felvetheti – idézte dr. Moric Krisztina allergológust a Budai AllergiaKözpont egyik közleménye.

fiatal nő orrot fúj
Nem mindig egyértelmű, hogy vajon allergiával nagy náthával van-e dolgunk. Fotó: Getty Images

Nátha vagy allergia? Így döntheted el

Mutatjuk, hogy a szakértők szerint melyik tünet mire utalhat.

  • Hetek óta tartó tüsszögés, orrfolyás, orrviszketés – szénanátha.
  • Viszkető, vörös, könnyező szemek – ha mindkét szem érintett és nincs gennyes váladékozás, akkor valószínűleg nem fertőzéses eredetű, hanem allergiás kötőhártya-gyulladásról van szó, amely szintén szénanátha tünete lehet.
  • Tartós orrdugulás – allergia, orrpolip vagy orrsövényferdülés is állhat a háttérben.
  • Köhécselés, ingerköhögés, éjszakai köhögőrohamok – asztma, krónikus orrmelléküreg-gyulladás miatti garatfali csorgás (szénanátha).
  • Sípoló légzés, szorító érzés a mellkasban és nehézlégzés – az asztma jellegzetes tünete, illetve a nem megfelelően kezelt allergia gyakori szövődménye.

Az AllergiaKözpont másik szakembere, dr. Tárnok Ildikó allergológus-tüdőgyógyász pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a légúti betegséget alapvetően az különbözteti meg az allergiától, hogy a fertőzés a felsorolt tünetek mellett láz is járhat, míg az allergia és az asztma sosem. Fontos eltérés továbbá, hogy a megfázásos panaszok egy-két hét elteltével általában maguktól is enyhülni kezdenek, az asztma és az allergia azonban nem múlik el és nem is mérséklődik, amíg a problémás allergén megtalálható a kül- vagy beltéri levegőben.

Ezért fontos, hogy kezeld az allergiát

Ha nincs lázad vagy egyéb, meghűlésre utaló panaszod, akkor elsőre talán megnyugodhatsz, mondván: „nem komoly a baj, csak egy kis allergia, ősszel elmúlik”. Csakhogy ezzel a felfogással több probléma is van:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Az allerigás tünetek csak akkor szűnnek meg a pollenszezon végével, ha valamelyik allergén növény virágporára vagy allergiás. A beltéri allergének – mint a por, a penész vagy az állatszőr – azonban az egész évben kínozhatnak.
  • Ha el is múlnak a tünetek, a szezonális allergia a következő évben is előhozza majd a kellemetlenségeidet az adott növény pollenszórásának idején.
  • Kezeletlen allergia esetén – a nyálkahártya tartós gyulladása miatt – krónikus orrmelléküreg-gyulladás alakulhat ki, de akár asztmás rohamok és egyéb allergiák is megjelenhetnek. Ilyen esetben a légúti betegségek is könnyebben megtámadhatnak.
  • A félvállról vett allergiás panaszok előbb-utóbb komoly életminőségbeli romlást eredményezhetnek, éjszakánként ugyanis nem tudsz nyugodtan aludni tőlük.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.