Allergiás? Itt a gyors és hatékony enyhülés!

Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója olyan anyagokra, melyek normális körülmények között semmilyen választ nem váltanak ki a szervezet részéről.

Aki allergiás, legalább olyan figyelemmel kíséri az időjárás és pollenjelentéseket, mint a kertészek: jól tudja ugyanis, hogy a kellemetlen, életet megkeserítő orrdugulás, tüsszögés, könnyezés vagy fulladás okozóit, az aprócska virágpolleneket jobb elkerülni. Aki évek óta küzd a betegséggel, tisztában van azzal, hogy mikor éppen mi virágzik, és ez milyen tüneteket okozhat nála. (Természetesen, így azt is tudja, hogy számára mi a legtökéletesebb gyógymód, mi az, ami beválik, mely módszerrel vagy gyógyszerrel tudja elviselhetővé tenni a napokat.)

Mit is jelent az allergiás rhinitis vagy az allergiás orrnyálkahártya-gyulladás? Az orrba bejutó allergének (pollenek, spórák, állatszőr vagy por) olyan reakciókat váltanak ki a túlérzékeny szervezetben, melyek tartós és kellemetlen gyulladást okoznak. A szénanátha, ami az év bizonyos időszakában jelentkezik, a fák, füvek, gyomok és gombák belélegzett spóráira adott allergiás reakció. A perenniális rhinitis az egész évben jelentkező orrnyálkahártya-gyulladás, és tüneteit számos dologra való érzékenység okozhatja; ezek közé tartozik a házipor-atka, állati szőrök, tollak és bizonyos ételek. Az is köztudott, hogy aki valamire allergiás, annál könnyebben okoznak tüneteket olyan allergének is, melyekre nem vagy csak alig mutatható ki az érzékenység.

A légúti allergének orrviszketést, orrfolyást és tüsszögést okoznak, az orrnyálkahártya megduzzad, az orr eldugul. Ezek nemcsak kellemetlen, kínos tünetek, de az életminőséget is ronthatják: a beteg például nehezen tud elaludni, nem képes kipihenni magát, így nem tud teljesíteni a munkahelyén vagy az iskolában. Az allergiás rhinitis (azaz az orrfolyással, orrdugulással, tüsszögéssel járó allergiás tünetegyüttes) gyógyszeres kezelésekor a fő cél a jól tolerálható és lépcsőzetes terápia megválasztása: legyen minél kevesebb a mellékhatás, de legyen megfelelően szabályozható a betegség; illetve, a folyamat intermittáló (időszakos) vagy perzisztáló (folyamatosan fennálló) jellegéhez is igazodjon.

A legelterjedtebb kezelésnek manapság a szájon át szedhető, úgynevezett orális H1-antihisztaminok. Ezek ugyan hatékonyan enyhítik az orrfolyást, a tüsszögést, az orrviszketést és a szemtüneteket, ugyanakkor kevésbé hatékonyak orrdugulás esetén, és gyakran más, kiegészítő kezelésre (például orr- vagy szemcseppre) is szükség lehet. Sokan pedig arról panaszkodnak, hogy egy idő után "hatástalanná" válik az antihisztamin, már nem elég nekik a napi egy szem gyógyszer.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Éppen ezért az allergia korai szakaszában, vagy ha csak egy-két tünetet észlelünk magunkon, érdemes inkább a helyileg alkalmazható, gyors és hatékony enyhülést nyújtó szerekhez, például a szteroid-tartalmú orrspray-khez fordulni. A nazális szteroidok az allergiás gyulladást számos ponton gátolják, és ezáltal az allergiás nátha valamennyi tünetét mérséklik. Segítenek csökkenteni az orr nyálkahártyájának gyulladását, így könnyen és gyorsan - már a spriccelést követő első órákban - megszüntetik az orrdugulást, mérséklik az orr nyálkahártyájának duzzanatát és az orrviszketést, valamint természetesen az orrfolyást is megállítják.

Ráadásul több kutatás is bizonyította, hogy a szteroidtartalmú orrspray-k a szemészeti tüneteket, a szemviszketést, kivörösödést és a könnyezést is hatékonyan képesek enyhíteni. Ha tehát érezzük az allergiás nátha tüneteit, forduljunk orvoshoz, hogy a helyileg alkalmazható gyulladáscsökkentő készítményeket alkalmazhassuk. Ezek ugyanis hatékonyan, kíméletesen és gyorsan képesek enyhíteni az allergiás rhinitist!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.