Milyen megoldás létezik, ha nem szeretnénk megválni kedvencünktől? Erről beszélt dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa.
Milyen háziállatot válasszunk?
Az Amerikai Allergia, Asztma és Immunológia Akadémia (ACAAI) szerint az amerikai lakosság 10 százaléka allergiás valamilyen háziállatra, az asztmások körében ez a szám eléri a 20-30 százalékot. Ezzel együtt a háztartások 70 százalékában él négylábú kedvenc a családdal.
A szakmai szervezet ajánlása szerint, ha még csak fontolgatjuk, hogy házi kedvencet fogadunk a családba, akkor az alábbi szempontokat érdemes a választásnál szem előtt tartani.
- Minden szőrös vagy tollas állat képes allergiát kiváltani - nemcsak a szőre, hanem a nyálában, vizeletében található fehérjék is allergizálhatnak.
- A különböző hirdetésekkel, reklámokkal szemben kijelenthetjük, hogy nincsenek hipoallergén állatfajták, hiszen a szőrös állatoknak nem csak a szőrük, de a levált hámsejtek egyes fehérjemolekulái, illetve a nyálban található bizonyos fehérjemolekulák is allergizálhatnak. Azonos fajták egyes egyedei között is nagy különbségek lehetnek allergénképződés szintjeit tekintve.
- A macskák általában gyakrabban okoznak allergiát, mint a kutyák.
- Ha minimalizálni akarjuk az allergia kockázatát, akkor válasszunk halat vagy - figyelembe véve, hogy a nagy akváriumok növelhetik a lakás páratartalmát, ami penészgomba és poratka allergiások számára nem kedvező - kétéltűt vagy hüllőt, ezek általában nem okoznak allergiát.
Meg kell fontolni a döntést
Azokban a családokban, ahol több allergiás beteg is van, a gyermeknél is magasabb az allergia kockázata. Ilyen esetben mindenképp nagyon meg kell fontolni a döntést. A háziállatok hamar a gyerekek szívéhez nőnek, utána nagyon nehéz megválni tőlük. Ha mégis mellette döntünk, akkor az alábbiakat tehetjük:
- a gyermeket vigyük el az állattal barátkozni néhány alkalommal,
- figyeljük, hogy jelentkeznek-e szénanáthás vagy bőrtünetei - kiütések, viszketés.
- ha bizonytalanok vagyunk, allergiateszttel ki lehet mutatni, ha allergiás.
Nem biztos, hogy a macska vagy a kutya az oka
Ha a kisállat már velünk él egy ideje, amikor a gyermeknél allergiás tünetek jelentkeznek, akkor mindenképp végeztessük el az allergiatesztet. Könnyen lehet, hogy nem a négylábú a tünetek okozója, hanem valójában pollenallergia. Az állatok ugyanis, ahogy közlekednek a szabadban, a tappancsaikon és a bundájukra tapadva is rengeteg pollent szállítanak a házba, így megeshet, hogy a tünetek hátterében valamilyen pollenallergia áll.
Ha csak később derül ki az allergia
Ha az allergiavizsgálat alapján bebizonyosodik, hogy a gyermek allergiás a háziállatra, akkor a következőket tehetjük:
- Megpróbálhatjuk minimalizálni az kettőjük közti kapcsolat esélyét azzal, hogy az állatot a kertben tartjuk, vagy csak a lakás egy adott helyiségében, ám tudnunk kell, hogy az allergéneket így sem tudjuk teljesen elzárni a gyermektől.
- A fűtőrendszerek és légkondicionálók miatt ugyanis az allergének folyamatosan keringenek a lakásban, eljutnak bármely pontjára.
- Légtisztító berendezéssel ki tudjuk szűrni az allergéneket, így csökkenteni lehet a beltéri levegőben keringő allergének mennyiségét.
- Rendszeres, HEPA szűrős porszívózás, alapos takarítás, a háziállat gyakori fürdetése javasolt.
Mi segíthet, ha nem akarunk megválni kedvencünktől?
Allergén immunterápia segítségével a szervezetet három éves kezelés alatt hozzá lehet szoktatni a kutya vagy macska allergén jelenlétéhez. A kezelés gyerekeknél is végezhető, 5-6 éves kortól. Enyhe mellékhatásokat okozhat - viszkető érzés a szájüregben - mivel a készítmények, amiket naponta egyszer kell használni, a nyelv alól szívódnak fel. Ezek a mellékhatások jellemzően rövid időn belül elmúlnak. A három éves kezelés hosszútávra, akár tíz-tizenkét évre megszüntetheti az allergiás tüneteket.
Forrás: Budai Allergiaközpont