Jelenleg a pázsitfűfélék pollenszezonja zajlik. De már a kora nyári, lágyszárú allergének virágpora, illetve még az átmeneti időszak fás szárú növényeinek pollenje is okozhat tüneteket az allergiásoknál – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) polleninformációiból.
Jobb az óvatosság
Mint arra a tájékoztatóban is felhívják a figyelmet, ha magas pollenkoncentráció idején viharok csapnak le, az allergiásoknak jobban oda kell figyelniük az óvintézkedésekre. A levegőben szálló nagyobb pollenszemek ugyanis az eső és a heves szél hatására kisebb szemcsékre esnek szét. Az apró részecskék pedig mélyebbre juthatnak a tüdőbe, és a szokásosnál is hevesebb reakciót válthatnak ki az érzékenyekből. Az allergiások és az asztmások tehát jobban teszik, ha viharok idején beltéren tartózkodnak, csukott ablakok mellett.
A legjobb túlélő tippek a pollenszezonra
Ezenkívül még számos egyéb hasznos tanácsot érdemes megfogadnod, ha allergiás vagy, és csökkentenéd a téged érő pollenterhelést, illetve enyhítenéd a panaszaid erősségét. A legjobb túlélő tippeket az alábbi, az NNK Facebook-oldalán is megosztott infografika foglalja össze.
Mint látható, a szakértők szerint a maszkviseléssel, a gyógyszerszedés időben történő elkezdésével, valamint a megfelelően időzített szellőztetéssel is sokat tehetsz helyzeted megkönnyítéséért. De a gyakori ágyneműcsere és portalanítás, valamint a mindennapi hajmosás és cipőtisztítás is elengedhetetlen ahhoz, hogy a pollenszezon ne jelentsen egyet a véget nem érő szenvedéssel.
Tudtad, hogy a parlagfű magja 30-40 évig is csíraképes marad? Ezért is annyira fontos a kitartó védekezés. De vajon mit tehetsz magánszemélyként az erősen allergén gyomnövény ellen? Mutatjuk a szakértők tanácsait.