Az allergia szemtünetei

Nem túlzás azt állítani, hogy milliók szenvednek tőle. Az allergia népbetegségnek számít Magyarországon. Szakértők szerint valamilyen formájában a lakosságnak mintegy 30 százaléka, azaz 3 millió ember érintett. De honnan tudhatjuk biztosan, hogy a szemünk kivörösödését, az égő és irritált érzést allergia okozza, és nem valami más probléma áll a háttérben?

Az allergia tipikusan a civilizációs betegségnek nevezett kórképek körébe tartozik. Maga az elnevezés is csak a 20. század elején született. 1906-ban Clemens von Pirquet, bécsi gyermekorvos kezdte használni, amikor pácienseinél azt tapasztalta, hogy néhány ártalmatlan dologra, például a háziporra, vagy egyes ételek összetevőire heves testi tünetek megjelenésével reagálnak. Az osztrák doktor egyébként két görög szóból alkotta meg az új fogalmat: az allosz, azaz "más, eltérő" és az ergon, azaz "működés, tevékenység" összevonásával hozta létre az azóta már világszerte ismert és elterjedt allergia kifejezést.

A kezeletlen allergia ezért veszélyes A kezeletlen allergiának súlyos következményei is lehetnek, ezért nem halogathatjuk a végtelenségig az allergológus felkeresését. Részletek itt .

Mi is az allergia?

A definíció szerint az immunrendszer túlzott reakciója olyan anyagokra, amelyek normális körülmények között nem váltanak ki semmiféle választ az emberi szervezetből. Ezeket az anyagokat allergéneknek nevezzük. Közéjük tartoznak a pollenek, az állati szőrök, egyes élelmiszerek, gombák, mikroorganizmusok, gyógyszerek, vegyszerek és akár fémek is. A folyamat pedig úgy néz ki, hogy amikor egy allergénnel kapcsolatba kerülünk, az hozzákapcsolódik az IgE-, más néven immunglobulin molekulákhoz. Ezek tulajdonképpen olyan fehérjemolekulák, amelyeket az immunrendszer termel, hogy felismerje és ártalmatlanítsa a szervezetünkbe került veszélyes idegen anyagokat, például a baktériumokat vagy a vírusokat. Az IgE-molekulák tehát végzik a feladatukat, és a különböző fehérvérsejtekből hisztamint, citokineket és prosztaglandinokat szabadítanak fel. Ezeknek a molekuláknak elsősorban jeltovábbító, közvetítő szerepük van, azaz a sejtek közötti kommunikációban nélkülözhetetlenek. Ha azonban túl nagy mennyiségben állítja elő őket az emberi test, az káros, hiszen gyulladást okoznak a szövetekben.

Az pedig, hogy pontosan hol, rendkívül változatos és eltérő lehet. A levegőben terjedő allergének elsősorban a légutakban és a szemben váltanak ki panaszokat, a tüdőbe kerülve előfordulhat nehézlégzés, köhögés is, ha pedig az emésztőrendszert érik el, hasfájás, hányinger, hasmenés és puffadás is lehet a következménye. De természetesen a kültakarónk, azaz a bőrünk is jelezhet: az allergia elsősorban bőrpírt és duzzanatot okoz. Meg kell említeni egy ritka, de annál veszélyesebb jelenséget is. Ha a szervezet túlzott immunválasza nem egy helyen, azaz egy szervben vagy szervrendszerben valósul meg, hanem a szervezet egészére kiterjed, azt anafilaxiának nevezzük. A rettegett sokkos állapot pedig gyors kezelés nélkül akár halálhoz is vezethet.

Honnan tudhatjuk biztosan, hogy a szemünk kivörösödését, az égő és irritált érzést allergia okozza?
Honnan tudhatjuk biztosan, hogy a szemünk kivörösödését, az égő és irritált érzést allergia okozza? Fotó: Getty Images

A szem allergiás tünetei

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Kivörösödik, ég, irritált, viszket és megállás nélkül könnyezik: általában ezekre panaszkodnak az allergiások, ha a szemet is érintő tünetekről van szó. Ezeket tavasztól őszig általában a különböző pollenek, az őszi és téli időszakban pedig a lakáson belüli allergének, azaz a házipor, a penész, az állati eredetű szőrök vagy irritáló gázok, például dohányfüst, parfüm váltják ki.

Honnan tudhatjuk biztosan, hogy allergiával állunk szemben?

Ha azt tapasztaljuk, hogy szünet nélkül viszket vagy könnyezik a szemünk, nemcsak allergiára gyanakodhatunk. Elképzelhető ugyanis, hogy a számítógép előtt végzett munka, a száraz levegő, vagy éppen valamiféle fertőzés a felelős a kellemetlen tünetek kialakulásáért. Elsőként mindenképpen tárjuk a problémát egy szemész szakorvos elé. A szakember mindenekelőtt arra kíváncsi, hogy vajon mindkét szemünk érintett-e. Ha csak az egyiknél érzünk panaszokat, vagy éppen úgy emlékszünk, hogy féloldalasan kezdődött, és csak később terjedt át a másik szemre is, az inkább valamilyen kórokozó jelenlétére utal. A doktor általában azt is felméri, szedünk-e olyan gyógyszert, amelynek mellékhatásai között előfordulhat szemszárazság, vagy -viszketés. Ez ugyanis egyes antidepresszánsoknál , vérnyomáscsökkentőknél és fogamzásgátlóknál könnyen előfordulhat. Sőt, akár cukorbetegség, vagy autoimmun eredetű reumás ízületi gyulladás kísérőjeként is megjelenhetnek a tünetek. Ahhoz azonban, hogy a légszennyezettség, füst, vagy más vegyi anyagok által kiváltott szemirritációt az allergiától elkülönítsük, részletes anamnézisre van szükség. Azaz a szemész alaposan kikérdezi a pácienst arról, hogy vannak-e egyéb tünetei.

Ha kiderül, hogy orrviszketés, orrfolyás, tüsszögés és orrdugulás is megkeseríti a beteg mindennapjait, nagy valószínűséggel légúti allergia áll a háttérben. Főleg akkor, ha a viszketés és könnyezés csak pár hétig áll fenn, majd magától "elmúlik", esetleg arra is emlékszünk, hogy a tavalyi év azonos időszakában ugyancsak szenvedtünk tőle. Ilyenkor valószínűsíthető, hogy valamiféle növény pollenje váltotta ki a tünetegyüttest. Ha egész évben egyenletesen jelentkeznek a panaszok, akár háziporatkára , háziállatok szőrére, vagy bármiféle kozmetikumra is allergiásak lehetünk. Ebben az esetben azonban biztos eredményt az allergiateszt hozhat. Az alapos szemészeti vizsgálat után ezért az orvosok általában allergológus szakemberhez irányítják a páciensüket.

A teszteknek többféle típusa is létezik: van olyan, amikor alkarra juttatnak allergéneket, olyan is, hogy vérmintából mutatják ki az esetleges jelenlétüket, de elterjedt az úgynevezett epicutan-teszt is, amikor a hát bőrére helyeznek fel kisméretű, allergéneket tartalmazó korongokat, és akár több napon át is figyelik a reakciót. Ha beigazolódik az allergia, a szakemberek általában személyre szabott, komplex kezelést javasolnak, amely lehet allergén immunterápia, illetve a szem panaszait jelentősen csillapíthatja az antihisztamin-tartalmú szemcsepp is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra