Poratka: hogyan száműzzük otthonunkból?

A lakáson belüli allergének közül jellemzően a poratka okozza a legtöbb panaszt. Melyek a poratka-allergia tünetei, hogyan tüntethetjük el?

Sokan úgy gondolják, hogy a lakás padlóján, bútorokon időről-időre megjelenő, szabad szemmel is jól látható por okozza az allergiát, így egy jó alapos takarítással meg is szabadulhatnak a tüneteiktől. A helyzet azonban ennél bonyolultabb. A köznyelvben házipor-allergiaként ismert betegség okozója a háziporatka mikroszkopikus méretűre feltöredezett, a levegőben szálló beszáradt széklete. Ez az ürülék az, amit belélegezve, megérintve a jellegzetes allergiás tüneteket kiváltja.

Kritikus pontok a lakásban

Félévente ki kellene dobni az ágyneműt! Piszok, faggyú, poratka és elhalt hámsejtek sokasága gyűlhet össze a régi párnákon - egy szakértő éppen ezért javasolja, hogy hathavonta cseréljük ki őket. Olvasson tovább! A háziporatkák fő tápláléka lakáson belül a lakásban élő ember elhalt, lehullt hámsejtjei, ennek megfelelően a legnagyobb mennyiségben az ágyneműkben, párnákban, bútorhuzatokban, szőnyegekben, plüssállatokban találhatóak. A háziporatka az arra érzékenyekből szénanáthás, asztmás tüneteket válthat ki, de az ágyban, ágyneművel érintkezve okozhat csalánkiütést , ekcémát is.

Télen erősebb tünetekre számíthat

A háziporatka a magas páratartalmú (60 százalék feletti) környezetet és a 17-25 °C közötti hőmérsékletet kedveli. Napjainkban a jól szigetelt házakban, tökéletesen záródó nyílászárók mellett, a természetes légcsere minimálisra csökken. A fűtési szezon idején ezért sokan szembesülnek azzal, hogy a magas páratartalom első jeleként, az ablakokon gyöngyöző pára jelenik meg. Ez azonban nemcsak esztétikailag zavaró, hanem számos betegség forrása is lehet.

A poratkák ellen az ágyneműk rendszeres tisztán tartásával is védekezhetünk

A poratkák ellen az ágyneműk rendszeres tisztán tartásával is védekezhetünk "A levegő ideális relatív páratartalmának mértéke 40-60 százalék. A lakások száraz levegőjétől a légutak kiszáradhatnak, köhögés léphet fel, komfortérzetünk csökken, nő a légúti fertőzések kockázata. A túl magas páratartalom pedig hozzájárul a háziporatka elszaporodásához. Mivel a téli időszakban, a zárt térben eltöltött időarány elérheti a 95 százalékot, így különösen fontos, hogy megfelelő minőségű levegőt lélegezzünk be" - tudtuk meg Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológustól, a Budai Allergiaközpont főorvosától.

Atkamentesítés 8 pontban

  • A poratkák kedvenc élőhelyei a lakásban az ágynemű, a szőnyeg, a plüssállatok, a függöny, a bútorhuzat. A háziporatka allergiában szenvedő beteg lakásának padlója ezért lehetőleg könnyen mosható, hézagmentesen záródó parketta, csempe legyen, a lehető legkevesebb szőnyeggel.
  • A függönyök könnyű, műszálas anyagból készüljenek és mossuk gyakran, legalább havonta.
  • Kárpitozott bútorok helyett válasszuk a bőr, illetve műbőr borításúakat.
  • Az ágynemű talán a legideálisabb atka-tenyészhely, ezért az ágyneműt (paplant és párnát is, nem csak a huzatot) 1-2 havonta, 60 Celsius-fokon mossuk át.
  • Nyáron sokat segíthet az ágyneműk rendszeres napoztatása, ugyanis az atkák sötétséget kedvelő lények, a napsugárzás elpusztítja őket. A már lerakott atkaürülék azonban csak mosással távolítható el.
  • A plüssjátékok tisztítására a 60 foknál magasabb hőmérsékleten végzett mosás mellett megoldás lehet, ha 24 órára a fagyasztóba helyezzük - és után alaposan rázzuk, ütögessük át - ugyanis -20 °C-on az atkák elpusztulnak.
  • A szőnyeg - ha van -, lehetőleg mosható legyen, ha nem az, évente 2-3 alkalommal mélytisztítás javasolt, és/vagy atkairtás . Ugyanez vonatkozhat a kárpitokra is, illetve az ágymatracra is.
  • Takarításhoz hepa-szűrős porszívó javasolt, portalanításhoz nedves kendő - 1 csepp eukaliptuszolaj hozzáadásával.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.