Allergiaszezonban sajnos nem elég a magas pollenkoncentrációval megbirkózni, a légúti allergiásokra további megpróbáltatások is várnak. Kellemetlen tüneteket okozhat, ha nem körültekintően választanak orrsprayt , gyógyszer-mellékhatásként pedig orrszárazság is jelentkezhet, és gondjaik adódhatnak akkor is, ha repülőre ülnek. Azoknál pedig, akik nem megfelelően kezeltetik a betegségüket, akár krónikus arcüreggyulladás is kialakulhat.
Rossz orrspray, káros következmények
A megfázás és nátha esetén használt orrcseppek nagy segítséget nyújtanak betegség idején, ha orrdugulással, orrfolyással is jár. Ezek a készítmények azonban csakis a betegtájékoztatóban megadott ideig, általában 7-10 napig használhatóak. Ha ennél hosszabb ideig vesszük igénybe ezeket, akkor az orrnyálkahártyát is tönkretehetjük - figyelmeztet dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa.
Allergia esetén ne ezeket keressük, hanem a kimondottan allergia elleni orrcseppeket, orrsprayket, amelyeket huzamosabb ideig, akár egész szezonban használhatunk. Segítségükkel hatékonyan gátolható többek között az orrnyálkahártya megduzzadása, a fokozott orrváladékozás és a kínzó tüsszögés inger. Mivel hatásukat közvetlenül az orrnyálkahártyán fejtik ki, gyorsan és hatékonyan megszüntetik az allergiás tüneteket.
Az orrszárazság gyógyszer mellékhatása is lehet
A száraz orrnyálkahártya minden lélegzetvételnél feszítő érzése nemcsak kellemetlen, de számos egészségügyi problémához is vezethet: gyakori orrvérzés jelentkezhet, a betegek pedig fogékonyabbá válhatnak a fertőzésekre. Bizonyos gyógyszerek, például a nátha és az allergia kezelésében is használt dekongesztánsok és az antihisztaminok szedése is száríthatja az orr nyálkahártyáját. Ha ilyen tünetet észlelünk, jelezzük kezelőorvosunknak, elképzelhető ugyanis, hogy a gyógyszer cseréjével megoldható a probléma. Addig is fogyasszunk legalább 2-2,5 liter folyadékot naponta.
Az alkohol és a koffein szárít, ezért fogyasztásukat csökkentsük. A tengervizes orrspray naponta több alkalommal is mellékhatások nélkül használható az orrnyálkahártya nedvesítésére. A speciálisan e célra kifejlesztett készülékkel és fiziológiás sóoldattal végzett orrmosás nemcsak a panaszok enyhítésében segít, de megtisztíthatjuk vele az orrüreget a kórokozóktól, szennyeződésektől is.
A barotrauma következményei
A repülés során fel- és leszálláskor jelentkező füldugulás, fülfájás természetes jelenség, amely a legtöbbször magától elmúlik. Bizonyos betegségek esetén azonban gyakoribb a kialakulása. Ez lehet akár egyszerű nátha is, amelynek következtében a nyálkahártya megduzzad, az orr eldugul, így a fülkürt sem tud megfelelően szellőzni. Okozhatja még orrmelléküreg-gyulladás, középfülgyulladás, de az orrdugulás szénanátha tünete is lehet.
Gyerekek hajlamosabbak a repülésnél jelentkező füldugulásra, fülfájásra, mert náluk a fülkürt laposabb szöget zár be, nyálkahártyája könnyebben beduzzad, ezért nehezebben nyílik meg, mint felnőttkorban. Ha a füldugulás tartóssá válik, hallásunk nem tér vissza teljesen, vagy fülcsengés jelentkezik, javasolt orvoshoz fordulni.
Krónikus arcüreggyulladás
Ha az arcüreggyulladás időről-időre kiújul, akkor a fertőzések mellett más lehetséges kiváltó tényezőket is figyelembe kell venni. A nyálkahártya krónikus duzzanatát okozhatja például fel nem ismert légúti allergia, amelynek kezelése nélkül az arcüreggyulladást sem lehet végleg megszüntetni. Ilyen esetben érdemes allergiavizsgálatot is végeztetni. Feleslegesen szedett gyógyszerek, orrcseppek és a betegséggel járó rossz közérzet, fájdalom helyett visszatérő panaszok esetén is mindenképp hasznos a fül-orr-gégészeti kivizsgálás!
Forrás: Fül-orr-gégeközpont