Hol a legmagasabb a pollenkoncentráció?
A parlagfű által leginkább érintett országok közül Franciaországban, Olaszországban, Ausztriában, Szlovákiában és Magyarországon működnek aerobiológiai állomások, melyek a légköri pollenkoncentrációt mérik. A Magyar Aerobiológiai Hálózat mérései szerint hazánk területén belül is igen eltérő a helyzet - írja cikkében az Agrárszektor .
A legmagasabb parlagfűpollen-koncentrációk a Dél-Dunántúlon és az Alföld déli részén mérhetők. Ezeken a területeken kezdődik először a virágzás, itt a leghosszabb a szezon, és itt a legtöbb azoknak a napoknak a száma, melyeken a pollenkoncentráció magas szintet ér el. (Augusztus 19-én ilyen pollenkoncentrációkat mértek az egyes állomások.)
Nagy István agrárminiszter a parlagfűvel szennyezett területekkel kapcsolatban közölte, hogy a növény által elgyomosodott területeket kizárják az agrártámogatásokból, mivel ebben az esetben nem minősülnek művelt földnek. Az uniós szabályok értelmében mezőgazdasági tevékenységnek számít az is, ha a területet kultúrállapotban tartják, azaz kaszálják - a talaj megmunkálása és a haszonnövény termesztése nem feltétlenül szükséges hozzá.
Az átlagosnál erősebb a parlagfűfertőzés
A Nébih augusztus 10-én tapasztalta, hogy a tarlókon az átlagosnál erősebb a parlagfűfertőzés.
Ahol nem végezték el időben a talajmunkát, a júliusi csapadékos időjárás miatt a parlagfű gyors és intenzív fejlődésnek indult. A hántatlan tarlókon a parlagfű 40-100 cm-es magasságú, és már a tarlókon is lehet találni virágzó parlagfüvet (Békés megyében akár 50-70%-os arányban).