A parlagfűre allergiások jelentős része a fiatal, még felnövő generációból kerül ki. Az allergológus szerint országos allergia-rizikótérképre lenne szükség, hogy hatékonyabban lehessen megszervezni az ellátást és a pollencsökkentést. Az allergiás tünetegyüttes csökkentése érdekében érdemes az allergiát okozó növény virágzása előtt két héttel elkezdeni a szükséges gyógyszerek szedését.
Váratlan következmények
Kötőhártya-gyulladást is okozhat a parlagfű-allergia , amely gyakran az orr- és a hallójáratot is érinti - hívta fel a figyelmet Nagy Zoltán Zsolt, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója. A kötőhártya-gyulladás oka elsősorban bakteriális vagy vírusos fertőzés, de allergia esetén a túlérzékenységi reakció miatt alakul ki. Az allergia okozta gyulladást antiallergiás cseppekkel lehet mérsékelni, a tünetek az allergiát kiváltó ok megszűnése után pár nappal elmúlnak.
Kötelező irtani a növényt
Idén már szigorúbb szabályozás van érvényben a parlagfű elleni védekezéssel kapcsolatban. Eszerint a tulajdonosoknak folyamatosan gondoskodniuk kell arról, hogy megakadályozzák a parlagfű virágbimbójának kialakulását, majd ezt az állapotot egész évben fenn kell tartaniuk. Azokon a területeken, ahol nem tesznek eleget a kötelezettségnek, az illetékes hatóság közérdekű védekezést rendel el és növényvédelmi bírságot szab ki. Ennek mértéke 15 ezertől 5 millió forintig is terjedhet.
Magyarországon mintegy 2,5 millió ember szenved parlagfű-allergiától. Magas parlagfűpollen-koncentráció esetén és megfelelő gyógykezelés hiányában az allergiásoknál tüsszögés, vizes orrfolyás, orrviszketés, orrdugulás, garatviszketés, fülviszketés, könnyezés, szemviszketés, kötőhártya-gyulladás, szemfáradékonyság, fáradtság, levertség és fokozott alvásigény is jelentkezhet. A parlagfű szezonja általában egészen október végéig kitart.