Erre figyelj, ha ételallergiás a gyereked

A csecsemőkori ételallergia összefügg a gyermekkori asztmával és a csökkent tüdőfunkcióval – állítja egy friss ausztrál tanulmány. Úgy tűnik, az ételallergiás csecsemők növekedését mindenképp jobban figyelemmel kell kísérni, mint egészséges társaikét.

Első alkalommal vizsgálták az ételallergia és az asztma, valamint a rosszabb tüdőkapacitás közötti összefüggéseket, a kutatás eredményeiből pedig kiderült: a korai életkori ételallergia az asztma és a csökkent tüdőnövekedés fokozott kockázatával jár együtt hatéves korban. A széles körű vizsgálatban 5276 csecsemő vett részt, akiket bőrszúrásos vizsgálatnak vetettek alá a gyakori élelmiszer-allergénekkel, köztük a mogyoróval és a tojással szemben. Hatéves korukban a gyermekeket további ételallergia- és tüdőfunkciós vizsgálatokkal követték nyomon – számol be a Murdoch Gyermekkutató Intézet által vezetett kutatás részleteiről a Medical XPress.

ételallergia, mogyoróallergia
Az ételallergia a csecsemők 10 százalékát, a gyermekek és serdülők 5 százalékát érinti. Fotó: Getty Images

Asztma, csökkent tüdőfunkció

Az eredmények meglepőek voltak: hatéves korukra a gyerekek mintegy 14 százalékánál diagnosztizáltak asztmát, az ételallergiás csecsemőknél azonban majdnem négyszer nagyobb valószínűséggel alakult ki asztma hatéves korukra, mint az ételallergiát nem mutató gyermekeknél. A hatás pedig azoknál a gyermekeknél volt a legnagyobb, akiknek az ételallergiája hatéves korukig fennállt, szemben azokkal, akiknél az allergia időközben már nem okozott tüneteket. Az ételallergiás gyermekeknél a tüdőfunkció is nagyobb valószínűséggel csökkent.

A csecsemőkori ételallergia – függetlenül attól, hogy az megszűnt-e vagy sem – összefügg a gyermekek rosszabb légzőszervi egészségével. Ez az összefüggés aggasztó, mivel a gyermekkori csökkent tüdőnövekedés felnőttkori egészségügyi problémákkal járhat, beleértve a légzőszervi és szívbetegségeket is – mondta Rachel Peters, a kutatás vezetője.

Jó ha dietetikus is segít

Mint arra a kutató rámutatott: a tüdő fejlődése összefügg a gyermek magasságával és súlyával, az ételallergiás gyermekek pedig alacsonyabbak és könnyebbek lehetnek az allergiát nem mutató társaikhoz képest. Ez magyarázatot adhat az ételallergia és a tüdőfunkció közötti kapcsolatra. Érdekesség még, hogy az ételallergia és az asztma kialakulásában is hasonló immunválaszok játszanak szerepet.

A kutatók felhívják a figyelmet arra, hogy az ételallergiás csecsemők növekedését mindenképp jobban figyelemmel kell kísérni, mint egészséges társaikét. Jó, ha a szülők dietetikus segítségét is kérik, mert fontos, hogy a fejlődésük ne maradjon el azoktól, akik bármit ehetnek. Emellett mindenképp előnyt jelent, ha az érintett gyermekeket immunológus vagy allergológus szakember is folyamatosan ellenőrzi a megfelelő kezelés kialakítása érdekében.

Csalánkiütés, arcdagadás, száj- és nyelvduzzanat, nyelési nehezítettség, légzési problémák – ezek a legsúlyosabb, életveszélyes allergiás reakciók, az anafilaxia leggyakoribb tünetei. A panaszok a szervezet túlérzékenysége miatt lépnek fel, és szerencsétlen esetben akár halállal is végződhetnek. Sokaknál valamilyen étel, például földimogyoró váltja ki. Az érintetteknek és környezetüknek ilyenkor nagyon óvatosnak kell lenniük, hogy megelőzzék a komoly bajt. Bővebben. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.