Étel is okozhat orrfolyást és orrdugulást

A téli időszakban gyakori megfázásos panaszok mellett bizonyos ételek is okozhatják, ha állandóan orrfolyástól, orrdugulástól szenvedünk. Ilyen esetben a magas hisztamintartalmú ételek kerülésével és a hiányzó enzim pótlásával szüntethetők meg a tünetek.

Bizonyos ételek hisztamintartalma magas , más ételek pedig a szervezet hisztamin termelését fokozzák. Az eredmény mindkét esetben az, hogy a hisztamin-intoleranciás beteg, ha ezeket az ételeket elfogyasztja, kellemetlen tünetek megjelenésé tapasztalja. Hasfájás, hasmenés, fejfájás, hányás a leggyakoribb panasz - sorolja dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa.

A visszatérő tünetektől szenvedő betegek idővel összefüggésbe hozzák a gyomor- és bélrendszeri panaszokat valamilyen étel elfogyasztásával, megfigyelik melyik fogás után jelentkeztek a tüneteik, így előbb-utóbb sikerül a felelőst beazonosítani. Az viszont sokkal kevésbé nyilvánvaló, hogy bizonyos élelmiszerek légúti tüneteket is okozhatnak, pedig a krónikus orrfolyás és orrdugulás hátterében is megbújhat hisztamin-intolerancia, ami ritkán, de asztmás rohamot is kiválthat - tette hozzá.

Finom ételekkel is kezelhető az allergia Tavasztól őszig a legtöbb ember allergiás panaszokkal küszködik. Kinél enyhébb, kinél alattomosabb módon jelentkezik, ám tüneteik kezelésének nagy részében segítséget nyújthat a jól felépített étrend. Kattintson!

Paradicsomtól, sajttól, vörösbortól orrdugulás?

A hisztamin az élő szervezetben jelen lévő természetes anyag, mely részben a szervezetben termelődik, illetve bizonyos élelmiszerek is tartalmazzák eltérő mennyiségben, így az étkezések során is emelkedhet szervezetünkben a hisztaminszint mértéke. Mindez problémát akkor jelent, ha a diamino-oxidáz (DAO) enzim csökkent, vagy hiányzó működése miatt a hisztamin lebontása nem történik meg megfelelően. Ezt a jelenséget hisztamin-intoleranciának nevezzük. A hisztamin mértékét növeli az alábbi ételek fogyasztása: halak, pácolt húsok, alkohol (különösen a vörösbor), sajtok, savanyú káposzta, padlizsán, ketchup, citrusfélék, papaya, eper, ananász, dió, mogyoró, paradicsom, spenót és csokoládé.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Orrdugulást és orrfolyást az élelmiszerek is okozhatnak

Orrdugulást és orrfolyást az élelmiszerek is okozhatnak

Az antibiotikumok is felerősíthetik a tüneteket

Dr. Balogh Katalin elmondta, hogy az elhúzódó orrfolyással, orrdugulással orvoshoz forduló betegeknél a hisztamin-intolerancia által okozott tünetek gyakran keverednek a téli időszakban egyébként is gyakori meghűléses, légúti fertőzések által okozott panaszokkal. "Ha a beteg meglévő hisztamin-intoleranciás tünetei - orrfolyás, orrdugulás- mellé légúti fertőzés is társul, a panaszok függvényében a kezelőorvos antibiotikumot írhat fel a betegség kezelésére. A helyzet ilyenkor gyakran tovább súlyosbodhat, bizonyos gyógyszerek ugyanis hisztamin felszabadítók, vagy gátolják a DAO enzim működését, így a tünetek tovább fokozódhatnak. A cefuroxim, cefotiam, izoniazid, pentamidin, klavulánsav és klorokvin antibiotikumok mellett bizonyos nyákoldó hatóanyagok is - acetilcisztein és ambroxol is ebbe a csoportba tartoznak."

Diéta, enzimpótlás és körültekintő gyógyszerszedés

Dr. Balogh Katalin fontosnak tartja megjegyezni, hogy a felsorolt tünetek más betegségek tünetei is lehetnek. Ezért ki kell vizsgálni, hogy valóban enzimhiány , hisztaminérzékenység áll-e a panaszok hátterében, mielőtt valaki diétázni kezdene. "A kivizsgálás azért is fontos, mert a panaszok sok esetben hasonlatosak az allergia (légúti, illetve étel) tüneteihez, ezért álallergiának is nevezik. Fontos elkülöníteni, ami sokszor nem egyszerű."

A hisztamin-intolerancia kimutatása vérvizsgálattal lehetséges. A tünetek megszűnéséhez diétát kell tartani, a magas hisztamin tartalmú ételeket kerülni, illetve a hiányzó enzim tablettával történő pótlására is van lehetőség. Bármilyen gyógyszer bevétele előtt pedig meg kell győződni arról, hogy nem hisztamin felszabadító, illetve nem gátolja a DAO enzim működését. Ha szükséges, a kezelőorvossal konzultálni kell a gyógyszer cseréjéről, lehetőleg olyan hatóanyagot választva, ami nem fokozza a hisztamin intoleranciás tüneteket.

Forrás: Budai Allergiaközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.