Hogyan szabaduljunk meg az allergiától antihisztaminnal?

Az allergiaszezonban előkerülnek a kellemetlen tüneteket enyhítő szerek. Ezek között az antihisztaminok vezető szerepet töltenek be. De korántsem mindegy, hogy milyen készítménnyel próbáljuk távol tartani a viszketést, a könnyezést vagy éppen az orr nyálkahártyájának irritációját.

Az allergiás tüneteket enyhítésére választhatunk helyi, vagy általános hatású gyógyszert, bizonyos készítmények alkalmasabbak a szénanátha, mások a viszkető bőr tüneteinek kezelésére. A legjobb eredményt akkor várhatjuk, ha orvosi ellenőrzés mellett, személyre szabott terápiát alkalmazunk, ami adott esetben jelentheti akár több gyógyszer kombinációját is.

Első- és második generációs készítmények

Az antihisztaminokat két csoportba soroljuk - magyarázza dr. Augusztinovicz Monika allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont orvosa. Az első generációs, vagy szedatív antihisztaminok álmosító hatásúak, és gyakrabban okoznak mellékhatásokat (szájszárazságot, kettős látást, vizelet visszatartást) mint a második generációs, nem-szedatív készítmények. Ezeknél sem árt azonban vigyázni, főleg vezetésnél, mert enyhe álmosító hatás bizonyos típusú második generációs antihisztaminoknál is jelentkezhet. Alkohollal együtt fogyasztva pedig a mellékhatások fokozódnak.

Hatóanyagok és hatásuk

A tünetek elleni fellépésre tabletták, cseppek, és szemcseppek, valamint orrspray és gél állnak rendelkezésre attól függően, hogy a kezelést igénylő személy hány éves és milyen panaszai vannak. A megfelelő készítmények kisgyermekkorban és egyes esetekben kismamáknál is biztonsággal alkalmazhatóak. Dr. Augusztinovicz Monika elmondta, hogy a szénanáthás tünetek esetén a második generációs készítmények váltak be inkább, mivel ezek mellett kevésbé jelentkezik fáradtság.

Az allergiás tünetek kezelésében vezető szerepet töltenek be az antihisztaminok
Az allergiás tünetek kezelésében vezető szerepet töltenek be az antihisztaminok

Csalánkiütés esetén azonban hasznos az első generációs gyógyszerek enyhén nyugtató mellékhatása. Ha a betegnél az orrdugulás a fő panasz, akkor desloratadine és fexofenadine, levocetirizine tartalmú készítmények csökkentetik a tünetet, de ilyenkor egyéb kiegészítő kezelésre is szükség van. Az antihisztaminok főleg a tüsszögést, orrfolyást, könnyezést, garat-szemviszketést csökkentik. Az első generációs készítmények nyugtató, álmosító hatását leginkább a bőrviszketéssel járó esetekben tudjuk alkalmazni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Tavasztól őszig a legtöbb ember allergiás panaszokkal küszködik. Kinél enyhébb, kinél alattomosabb módon jelentkezik, ám tüneteik kezelésének nagy részében segítséget nyújthat a jól felépített étrend. Részletek!

Kölcsönhatások más gyógyszerekkel

Antihisztamin készítményt várandósság alatt és a szoptatás időszakában csak orvosi konzultáció alapján lehet szedni, illetve van néhány betegség, amelyek esetén szintén óvatosságot kíván a használatuk. Ilyen többek közt a prosztata megnagyobbodás , vagy a glaukóma. Ezek részletes felsorolását egyébként a készítmények betegtájékoztatója tartalmazza. A gyógyszerek felírása, vagy - a recept nélkül kapható készítmények esetében - beszerzése előtt erről mindig tájékozódni kell!

Fontos még tudni, hogy bizonyos gyógyszerek - például antidepresszánsok és néhány gombaellenes szer - antihisztaminnal szedve egymással kölcsönhatásba kerülhetnek. A rendszeresen szedett egyéb gyógyszerekről ezért mindig szükséges tájékoztatni a kezelőorvost, mert ellenkező esetben az együtt adott gyógyszerek a lebomlásuk során megváltoztathatják a másik szer lebomlását, a felszívódásuk, hatásuk pedig megváltozhat, esetleg a hatás elhúzódóvá válik.

Akár egész szezonban szedhetjük

Az antihisztaminok szedésének időtartama mindig a kiváltó októl függ. Ha a pollenallergia tüneteit enyhítjük velük, akkor akár egész pollenszezonban szedhetjük, sőt hosszú távon alkalmazva inkább hatékonyak, mintha csak magas pollenkoncentráció idején alkalmaznánk őket. A gyógyszerek hatása már a bevételt követő fél óra elteltével érezhető, a legjobb hatás eléréséhez azonban általában 1-2 óra szükséges.

Mit tegyünk, ha mégsem hat?

Ha az antihisztamin szedése mellett is megmaradnak az allergiás tünetek, annak több oka is lehet. A leggyakoribb, hogy nem a megfelelő hatóanyagot választottuk, vagy az adott esetben több, részben receptköteles gyógyszer kombinációja szükséges - ez az előzetes orvosi vizsgálat nélkül vásárolt készítmények szedésénél szokott előfordulni -, vagy nem az optimális adagolást követjük. "Ha a gyógyszer szedése álmosító hatású, a betegek hajlamosak csökkenteni az előírt mennyiségét, hogy a teljesítő képességük javuljon, ám így nem is várható, hogy a csökkentett hatóanyag mennyiség mellett is megszűnjenek a tüneteik.

Amennyiben nem vált be egy készítmény, érdemes allergológussal konzultálni. Ma már olyan széles a szénanátha tüneteinek kezelésére szolgáló készítmények választéka, hogy mindenkinek meg tudjuk találni a megfelelőt. Az antihisztaminoknak is van alternatívájuk: kismamák számára is alkalmas a fényterápiás kezelés, a hosszú távú megoldást keresőknek az allergén immunterápia jelent megoldást."

Forrás: allergiakozpont.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.