Japán miniszterelnöke, Fumio Kishida megfogadta, hogy felveszi a harcot a szénanátha ellen, és a pollenallergiát olyan egészségügyi problémának nevezte, amely sürgős kormányzati intézkedéseket igényel. A The Guardian beszámolója szerint miközben Tokióban a pollenkoncentráció az elmúlt évtized legmagasabb szintjére emelkedett, Kishida a héten egy parlamenti bizottság előtt azt mondta: a szénanátha társadalmi problémává vált, ezért a miniszterekkel együtt dolgozni fog a válaszlépések kidolgozásán. A miniszterelnök a kormányzó Liberális Demokrata Párt egyik képviselőjének kérdésére válaszolt, aki az allergiát "nemzeti betegségnek" nevezte, és szerinte Kishida bevonulna a történelembe, ha azt felszámolná.
Az erdőtelepítést okolják
A japánok mintegy 40 százaléka tapasztalja a szénanátha tüneteit – beleértve a viszkető, könnyező szemeket és a tüsszögést –, amint az ország hatalmas cédrus- és ciprusfaállománya az év elején elkezdi ontani a pollenjét. Ez részben megmagyarázza azt is, miért viselnek továbbra is olyan sokan maszkot a szabadban a japánok, annak ellenére, hogy a kormány nemrégiben feloldotta a koronavírus-fertőzést megelőző intézkedéseket. A szénanátha elterjedéséért Japánban a háború utáni erdőtelepítést okolják, amelynek során rendkívül gyors ütemben ültettek fákat, hogy segítsék az ország építőiparát.
Az idei pollenszezon indulása óta az antihisztamin és más, allergia tüneti kezelésére szolgáló termékek értékesítésében a patikák egy része a 2022-es év első három hónapjához képest dupla akkora forgalomról számolt be. A szokásosnál melegebb hőmérséklet csak rontott az érintettek helyzetén, mivel a Japán Időjárási Szövetség szerint a pollenek kibocsátása egyes területeken idén már két héttel korábban elkezdődött. A környezetvédelmi minisztérium ugyanakkor nemrég arra figyelmeztetett, hogy Tokióban és 11 másik országrészben tíz éve idén lesz legmagasabb a cédrusfélék pollenszórása, ami arra késztetett néhány vállalatot, hogy "szénanátha-támogatást" adjanak az alkalmazottaknak. Ezt az allergia kezeléséhez szükséges gyógyszerekre, illetve orvosi ellátásra költhetik.