Az egyéb, már hosszú ideje rutinszerűen alkalmazott védőoltásokkal összehasonlítva a COVID-19 elleni vakcinák valamelyest valóban gyakrabban idéznek elő allergiás reakciót a beoltott személyeknél, ezzel együtt még így is egy ritka mellékhatásról beszélhetünk - mutatott rá a szakember a KOVIDők-nek nyilatkozva. A KOVIDők elnevezésű riportsorozatot a Szegedi Biológiai Kutatóközpont Biokémiai Intézetének két kutatója, Horváth Péter és Kintses Bálint indította el azzal a céllal, hogy szakértők bevonásával hiteles információt szolgáltassanak a koronavírus-fertőzés okozta megbetegedéssel kapcsolatban felmerülő kérdésekre.
A december 30-án megjelent videóinterjúban dr. Manczinger Máté kifejtette, az addigi tapasztalatok szerint a COVID-vakcinák beadása nagyságrendekkel ritkábban vezet súlyos allergiás reakciók fellépéséhez az olyan rutinszerűen alkalmazott gyógyszerek használatánál, mint például a penicillin vagy éppen a nem szteroid gyulladáscsökkentők. Ráadásul míg utóbbiakat a gyógyszertárban kiváltva gyakran magunk vesszük be otthon, addig a vakcinát ellenőrzött körülmények között, orvosi jelenlét mellett adják be. Ez fontos, ha ugyanis bármilyen panasz lépne fel, annak azonnal hatékonyan, bármilyen súlyos következmény nélkül elejét lehet venni.
"Azt tudom mondani, hogy igen, jelentkezhetnek súlyos allergiás reakciók, de egyáltalán nem nagyobb a veszély, mintha az ember bemenne a patikába, és kiváltana egy gyógyszert, akár csak egy fájdalomcsillapítót, majd azt venné be" - hangsúlyozta dr. Manczinger Máté.
Milyen esetekben okozhat problémát a koronavírus elleni védőoltás beadása allergiásoknál? A témáról ide kattintva olvashat bővebben.