Lehetünk allergiásak a hidegre?

A legtöbb ember számára az allergia tavasztól őszig tartó betegség, melynél a levegőben lévő növényi pollenek okoznak kellemetlen tüneteket. Azonban egy ritka betegség a hidegre való allergiás reakcióval jár együtt: a télen jelentkező csalánkiütések főleg a gyerekeket és tinédzsereket érintik.

Mit kell tudni a hidegallergiáról?

A hidegallergia , vagyis az alacsony hőmérséklet által kiváltott túlérzékenységi reakció bőrtünetek képében jelentkezik. A bőrön kisebb-nagyobb (átlagosan 0,5-2,5 cm közötti méretű) csalánkiütések jelennek meg, melyek pirosas színűek, sima felületűek, és nagyon viszketnek. A csalánkiütés mellett a kéz és a láb is megduzzadhat, ödémássá válhat.

A hidegallergiát komolyan kell venni Igaz, hogy sokan nem szeretnek kimenni a szabadba a hideg téli napokon, egy maréknyi ember számára azonban ez akár életveszélyes kihívás is lehet. A hideg-urticaria nevű rendellenesség krónikus reaktív bőrbetegséget vált ki az érintettekben. Olvasson tovább! A hidegallergia kiváltója természetesen az időjárás , illetve a körülmények. A kiütések megjelenhetnek például szeles, esős időben, nagy hidegben, akkor, ha hideg vízben úszik valaki, vagy ha hideg tárgyakkal (például jégkockával) kerül kapcsolatba az illető.

Előfordulhat az is, hogy a túlérzékenységi reakciót hideg ételek vagy italok fogyasztása váltja ki, ilyenkor nemcsak bőrtünetek, hanem emésztési zavarok is megjelenhetnek. Szélsőséges esetben a hideg úgynevezett anafilaxiás sokkot is okozhat, amely rendkívül súlyos, esetenként életveszélyes állapot lehet.

A hidegallergia bőrtünetek képében jelentkezik, fázik, fázás, didereg
A hidegallergia bőrtünetek képében jelentkezik

A betegség kialakulásával nincsenek tisztában az orvosok, de időnként családi halmozódás állhat fenn. Ez utóbbi esetben a betegség jóval súlyosabb tünetekkel is együtt járhat, a csalánkiütések mellett a kötőhártya gyulladását, lázat, ízületi fájdalmakat okozhat a hideg.

Hogyan kezeljük a hidegallergiát?

A betegség diagnózisa meglehetősen egyszerű, hiszen "csak" hidegnek kell kitenni az érintettet, például egy jégkockát kell helyezni a bőrére, általában 2-3 perc elegendő ahhoz, hogy a csalánkiütés kialakuljon. Azt azonban nem lehető előre megmondani, hogy milyen alacsony hőmérséklet váltja ki a hidegallergiát: van, aki 5-8 fokig nagyon jól tolerálja a hideget, másoknak a bőrén viszont már 20 fok alatt is megjelenhetnek a kiütések.

A betegség kezelésénél a legfontosabb természetesen az érintett melegben tartása: a megfelelő öltözék megválasztása, a hideg italok, ételek, helyek kerülése (ez időnként sajnos a légkondicionált helyekre is vonatkozik). Mivel a kiütések nem azonnal jelennek meg a hideggel való érintkezés után, a bőr felmelegítése csökkentheti az allergiás rohamok számát.

Esetenként az antihisztaminokat tartalmazó gyógyszerek szedése is segíthet a kiütések elleni küzdelemben. A legsúlyosabb esetekben epinefrint tartalmazó injekciót kell magánál tartania az érintettnek, hogy az esetleges anafilaxiás sokk súlyos következményeit megelőzhessék.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra