Világszerte megnőtt az allergiások száma az elmúlt 30 évben - írja a BBC. A leggyakrabban a tej, a tojás, a dió- és mogyorófélék válthatnak ki túlérzékeny reakciókat a szervezetből. Ez járhat enyhe, de kellemetlen tünetekkel, súlyosabb esetben pedig akár halálos következményeik is lehetnek. Az ilyen esetek miatt pedig egyre nagyobb feszültségben és félelemben élnek az érintett családok, akiknek eleve fokozottan figyelniük kell arra, hogy mi kerül a tányérra.
Miért ilyen gyakori az ételallergia?
Az allergia emberek millióinak életét nehezíti meg: például az európai felnőttek 2 százaléka érzékeny valamilyen ételre. Van, aki a növekvő számot azzal magyarázza, hogy ma már hamarabb és több esetben ismerjük fel túlérzékeny immunreakciókat, de valószínűleg környezeti hatások is hozzájárulnak a kialakulásához. Több az allergiás ugyanis a fejlettebb társadalmakban, főleg azok között, akik városokban élnek.
Több elmélet is született már arról, hogy miért lehetséges ez - írja a Family Allergy & Asthma Care.
- Túl nagy higiénia
Az egyik elmélet szerint túlságosan tisztán élünk. Rendszeresen fürdünk, zuhanyozunk, kezet mosunk, kisebb családokban élünk, és nem vagyunk annyit szabadon élő állatok közelében. Ezért az immunrendszerünknek egyre kevesebbet kell "dolgoznia". Így történhet meg az, hogy amikor valamilyen élelmiszer-fehérje kerül a szervezetünkbe, ezt automatikusan „betolakodóként” értelmezi az immunrendszerünk, és ennek megfelelően is ad rá választ.
- Genetika
Ugyan még nem azonosítottak egy olyan gént, ami kifejezetten az allergiáért lenne felelős, de valószínűleg genetikai és környezeti tényezők együttesen felelősek a kialakuláséért. Ha a szülőknek van valamilyen ételallergiájuk, valószínűleg a gyerekeknél is kialakul, de olyan esetek is vannak, amikor a felmenőknél senkinek sem volt allergiája, mégis megjelenik a családban.
- D-vitamin-hiány
Azoknál, akik D-vitamin-hiányban szenvednek, nagyobb eséllyel alakul ki valamilyen allergia. A D-vitamint a napfény hatására termeli a szervezet, és mivel ma már egyre több időt töltünk a négy fal között, ritkábban dolgozunk a szabadban, ezért egyre kevesebb napfény ér minket, így nagyobb eséllyel alakul ki hiány.
- Tévhitek
A kétezres évek elején készült kutatások arról szóltak, hogy a kisgyerekeknek később kell adni az allergént tartalmazó ételekből (tej, mogyoró stb.), mert így kisebb valószínűséggel alakul ki náluk allergia. Sajnos viszont nemhogy csökkent volna az allergiások száma, hanem egyenesen megduplázódott azokban az országokban, ahol sokan megfogadták ezt a tanácsot. Azóta kiderült, hogy pont ellenkezőleg, minél előbb érdemes adni az ilyen típusú ételekből a gyerekeknek, így csökkenthetjük az allergia kialakulásának esélyét.
- Sérült bőrön keresztüli érintkezés
Egyes elméletek szerint az allergént tartalmazó ételek későn megkezdett fogyasztása mellett az is veszélyes lehet, ha valami miatt sérült, például ekcémás bőrön érintkezünk vele először. Így ugyanis bejutnak az ételek fehérjéi a szervezetbe, az immunrendszer pedig fenyegetésként érzékelheti őket, és súlyos választ adhat rájuk. Ez főleg akkor probléma, ha fiatalon nem fogyasztattunk az adott ételből.