Az elsősorban bőrpuhító tulajdonságairól ismert lanolin nagy molekulatömegű észterek, alifás alkoholok, szterolok, zsírsavak és szénhidrogének összetett keveréke, amelyet évszázadok óta széles körben alkalmaznak bőrápolási célokra. Gyógyír a hámlásra hajlamos, száraz, igénybe vett bőrre. Vízzáró réteget képez a bőr felszínén, segíti a lipidek munkáját – foglalta össze dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa.
Összetevőként a lanolin megtalálható a többi között zsíros kézkrémekben, száraz bőrre ajánlott testápolókban, lábápoló kencékben, ajakbalzsamokban, bőrkiütés elleni gyógykrémekben, hintőporokban, érzékeny, kiszáradásra hajlamos bőrre készített szappanokban, valamint hidratáló krémekben egyaránt. Elsősorban tehát a problémás bőr ápolásában jelent segítséget, ám úgy tűnik, hogy épp itt okozza a legtöbb gondot is.
Kiket érint a lanolinallergia?
A Dermatitis folyóiratban közölt adatok szerint a kontakt lanolinallergia előfordulása a gyulladásos bőrbetegségben szenvedő betegeknél 1,2 és 6,9 százalék között változik, és az érintettek száma az elmúlt években fokozatos emelkedést mutat. Gyermekek és idősebbek körében gyakoribb az előfordulása, ami feltehetően azzal áll összefüggésben, hogy a gyulladásos bőrbetegségek között gyakori ekcéma főként gyermekkorban fordul elő. A pangásos dermatitisz vagy lábszárfekély pedig elsősorban az idősebb korosztály betegsége.
Bőrnyugtató tulajdonságai és széles körű felhasználása miatt népszerűek a lanolint tartalmazó készítmények. Azonban kedvező hatásai mellett, ha valaki allergiás a hatóanyagra, az ilyen termékek alkalmazása idővel problémás lehet. A lanolinra allergiás reakcióban szenvedő gyermekek és felnőttek körében a leggyakrabban érintett elsődleges testrészek a kezek és az arc. Az említett területeken jelentkező bőrpír, viszketés, fokozódó bőrérzékenység az allergiás reakció jele lehet.
Hogyan lehet kivizsgálni?
A lanolinallergia diagnózisához epikután tesztet végeznek. Ennek során speciális tapaszokat helyez fel az orvos a hát felületére, amelyek az allergént tartalmazzák. A bőrrel érintkezve kontakt allergia esetén bőrtünetek jelentkeznek a tapaszok alatti területen. Az allergiás reakció nem feltétlenül azonnal, hanem később is jelentkezhet, ezért a tapaszokat egy hét alatt több alkalommal is leolvassák.
Dr. Moric Krisztina elmondta, hogy ha a vizsgálat alapján bebizonyosodik az allergia, akkor a továbbiakban mellőzni kell a lanolintartalmú készítmények használatát. Vásárlás előtt alaposan át kell tehát tanulmányozni az összetevők listáját, illetve a gyógyszertári készítményeknél más, hasonló tulajdonságokkal rendelkező hatóanyaggal kell helyettesíteni a lanolint.