A szénanáthában szenvedők száma az elmúlt harminc évben megháromszorozódott. Nem csoda, hiszen az éghajlatváltozás és a fokozott légszennyezés hozzájárult az egyre intenzívebb pollenszezonokhoz. A melegebb időjárás ráadásul felgyorsítja ezt a folyamatot, így a pollenszezonok korábban kezdődnek és tovább is tartanak – mondja Margaret Kelman, az Allergy UK vezetője a The Guardian hasábjain. Hozzátéve: a szénanáthában szenvedők számára ez azt jelenti, hogy hosszabb ideig vannak kitéve a koncentráltabb, erősen allergén pollenszemcséknek, és potenciálisan súlyosbodhatnak a tüneteik. Néhány tanács betartása azonban segíthet elviselhetőbbé tenni ezt az időszakot.
Figyeld a pollenelőrejelzést!
Azért érdemes figyelni ezt előre, mert már két héttel a várhatóan magas pollenszám előtt jól beválnak a megelőző, nem álmosító antihisztamin tabletták vagy spray-k. A súlyosabb tünetekkel küszködők esetében a szteroidos spray-k segíthetnek csökkenteni a gyulladást, de alapvetően a háziorvos tegyen javaslatot, neked melyik megelőző kezelés lenne a legmegfelelőbb! A heti pollenelőrejelzést a Házipatika oldalán is megtalálod.
Szedj D-vitamint!
Az évnek ebben az időszakában sokan még mindig szenvednek a megfázás vagy az influenza utóhatásaitól, ami gyengítheti az immunrendszert. Ez pedig befolyásolhatja, hogy az immunválasz hogyan "reagál túl" egy allergénre. Fontos tehát, hogy ha súlyosak az allergiatüneteid, ellenőriztesd a D-vitamin szintedet!
Takaríts!
A pollenek távoltartása érdekében rendszeresen cserélj ruhát, hazaérkezés után zuhanyozz le, illetve porszívózz, amennyit csak lehet! A kora reggeli és esti órákban van a pollencsúcs, ezért a szellőztetést ne erre az időszakra időzítsd! Inkább késő estétől hajnalig nyiss ablakot, valamint eső alatt és utána.
Étkezz jól!
Egyre több kutatás utal arra, hogy az étrendünk is befolyásolhatja a tünetek súlyosságát. Egy 2016-os tanulmány szerint az antioxidánsokban gazdag étrend csökkenti a szénanátha tüneteit. Jó még a tünetek csökkentése érdekében C-vitaminban, E-vitaminban és Omega-3 zsírsavban gazdag étrendet tartani. Jó tudni ugyanakkor, hogy a tejtermékekben és finomított cukrokban gazdag ételek megemelhetik a kortizol- és hisztaminszintet, így ronthatják a szénanáthával járó gyulladásos reakciót.