Ötletek, hogy jobban elviseld a szénanáthát

A légszennyezés és az éghajlati változások miatt az allergia egyre több ember életét keseríti meg világszerte. Van azonban néhány módja annak, hogyan lehet mégis elviselhetőbbé tenni. Íme néhány szakértői tipp.

A szénanáthában szenvedők száma az elmúlt harminc évben megháromszorozódott. Nem csoda, hiszen az éghajlatváltozás és a fokozott légszennyezés hozzájárult az egyre intenzívebb pollenszezonokhoz. A melegebb időjárás ráadásul felgyorsítja ezt a folyamatot, így a pollenszezonok korábban kezdődnek és tovább is tartanak – mondja Margaret Kelman, az Allergy UK vezetője a The Guardian hasábjain. Hozzátéve: a szénanáthában szenvedők számára ez azt jelenti, hogy hosszabb ideig vannak kitéve a koncentráltabb, erősen allergén pollenszemcséknek, és potenciálisan súlyosbodhatnak a tüneteik. Néhány tanács betartása azonban segíthet elviselhetőbbé tenni ezt az időszakot. 

szénantáha, pollenallergia, allergia, tüsszögés, orrfolyás
A szénanátha egyre több ember életét keseríti meg világszerte. Fotó: Getty Images

Figyeld a pollenelőrejelzést!

Azért érdemes figyelni ezt előre, mert már két héttel a várhatóan magas pollenszám előtt jól beválnak a megelőző, nem álmosító antihisztamin tabletták vagy spray-k. A súlyosabb tünetekkel küszködők esetében a szteroidos spray-k segíthetnek csökkenteni a gyulladást, de alapvetően a háziorvos tegyen javaslatot, neked melyik megelőző kezelés lenne a legmegfelelőbb! A heti pollenelőrejelzést a Házipatika oldalán is megtalálod 

Szedj D-vitamint!

Az évnek ebben az időszakában sokan még mindig szenvednek a megfázás vagy az influenza utóhatásaitól, ami gyengítheti az immunrendszert. Ez pedig befolyásolhatja, hogy az immunválasz hogyan "reagál túl" egy allergénre. Fontos tehát, hogy ha súlyosak az allergiatüneteid, ellenőriztesd a D-vitamin szintedet!

Takaríts!

A pollenek távoltartása érdekében rendszeresen cserélj ruhát, hazaérkezés után zuhanyozz le, illetve porszívózz, amennyit csak lehet! A kora reggeli és esti órákban van a pollencsúcs, ezért a szellőztetést ne erre az időszakra időzítsd! Inkább késő estétől hajnalig nyiss ablakot, valamint eső alatt és utána. 

Étkezz jól!

Egyre több kutatás utal arra, hogy az étrendünk is befolyásolhatja a tünetek súlyosságát. Egy 2016-os tanulmány szerint az antioxidánsokban gazdag étrend csökkenti a szénanátha tüneteit. Jó még a tünetek csökkentése érdekében C-vitaminban, E-vitaminban és Omega-3 zsírsavban gazdag étrendet tartani. Jó tudni ugyanakkor, hogy a tejtermékekben és finomított cukrokban gazdag ételek megemelhetik a kortizol- és hisztaminszintet, így ronthatják a szénanáthával járó gyulladásos reakciót.

Egyes tanulmányok kimutatták a depresszió és a szénanátha közötti lehetséges kapcsolatot, de még nem teljesen világos, hogy mi is az összefüggés. Mindenesetre az biztos, hogy az allergia tünetei rossz hangulathoz vezethetnek, különösen, ha az érintettek úgy érzik, hogy emiatt kimaradnak a szórakoztató szabadtéri tevékenységekből. Ha úgy érzed, hogy bent ragadtál a négy fal között az allergiád miatt, akkor építs kapcsolatokat másokkal az interneten! Nem te vagy ugyanis az egyetlen, aki emiatt kényszerült otthon maradni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.