Otthoni befőzés? Ilyen veszélyeket rejt

Mutatjuk, milyen élelmiszer-biztonsági kockázatok merülhetnek fel az otthoni befőzés során, illetve azt is ismertetjük, hogyan előzheted meg a bajt.

Az élelmiszer-biztonságra az őszi befőzés során különösen nagy figyelmet kell fordítani, a nem megfelelően tartósított termékek ugyanis komoly egészségi kockázatokat rejthetnek – hívta fel a figyelmet cikkében a Nébih Oktatás. Mutatjuk a lehetséges veszélyforrásokat, illetve azt is, hogyan kerülheted el a bajt.

eperbefőtt készítése
Nem árt az óvatosság és a fokozott körültekintés az otthoni befőzés során! Fotó: Getty Images

Egészségügyi kockázatok a befőzéshez kapcsolódóan

Botulizmus (Clostridium botulinum) – A Clostridium botulinum nevű baktérium által termelt toxin az egyik legveszélyesebb kórokozó, amely a befőzött élelmiszerekben is gyakran előfordul – figyelmeztetett a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A baktérium különösen az alacsony savtartalmú élelmiszerekben – például a zöldségekben, a húsokban és a halakban – képes életben maradni és toxint termelni. A legnagyobb veszélye, hogy ez a toxin hőálló, tehát sütés-főzés útján sem pusztul el, és olyan súlyos ételmérgezést okozhat, amely egyes esetekben akár halálos kimenetelű is lehet. Az előzetes hőkezelés, valamint a megfelelő savasítás – például ecet vagy citromsav hozzáadása – azonban segít megakadályozni a botulizmus kialakulását.

Penész- és élesztőgombák – A penész- és élesztőgombák szaporodása is gyakran okoz problémát a házi befőttek és lekvárok esetében. A leginkább akkor áll fenn ez a kockázat, ha nem használsz elegendő cukrot, vagy ha az üvegek nem hermetikusan záródnak.

Ezek a mikroorganizmusok romlást, illetve egészségkárosító toxint (mikotoxinokat) termelhetnek, amelyek károsak lehetnek ránk, fogyasztókra nézve. A hőkezelés és a megfelelően végzett vákuumzárás, dunsztolás csökkenti a penész és élesztőgombák szaporodásának esélyét” – írták.

Helytelen sterilizálás – Ha használat előtt nem megfelelően sterilizálod az üvegeket és a fedeleket, az jelentősen megnöveli a mikrobiológiai szennyeződések kockázatát. Az üvegek alapos tisztítása és hőkezelése – például forró vízben történő kifőzése – viszont jó (és elengedhetetlen) lépés a szennyeződés elkerülésére. Így pedig az ételek idő előtti megromlása is megelőzhető.

Nem megfelelő hőkezelési idő és hőmérséklet – Komoly veszélyt jelenthet az is, ha nem megfelelő a hőkezelési idő és/vagy hőmérséklet. Ha a készülő élelmiszert nem forralod elég hosszú ideig, vagy az étel nem éri el a megfelelő hőmérsékletet, akkor nem pusztulnak el benne teljesen a baktériumok és más kórokozók. Ez pedig a végtermék gyors megromlásához, de komolyabb esetben akár ételmérgezéshez is vezethet. Az alapos hőkezelés tehát kritikus fontosságú a befőttek és lekvárok biztonságos tartósítása szempontjából.

Helytelen tárolás – A körültekintő előkészítés és befőzés mellett a befőttek és lekvárok tárolására is oda kell figyelni. Fontos, hogy az elkészült ételeket hűvös és sötét helyen őrizd, a hőmérséklet-ingadozás és a fény hatására ugyanis gyorsabban megromolhatnak, megváltozhat továbbá a színük, az ízük vagy az állaguk is. Ha azonban optimális tárolási körülményeket biztosítasz a befőttesüvegekben őrzött finomságoknak, akkor azok tovább megőrzik minőségüket.

Kellemetlen tüneteket okozhat az alma
A keresztallergia miatt sok embernek le kell mondania az évszak egyik kedvenc gyümölcséről, az almáról.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Így előzd meg a bajt!

  • Mindig friss, érett alapanyagokat válassz!
  • Alaposan mosd meg a felhasználandó gyümölcsöket, zöldségeket!
  • Sterilizáld az üvegeket és a fedeleket!
  • Ügyelj a megfelelő hőkezelési időre és hőmérsékletre!
  • A botulizmus elkerülése érdekében savasíts!
  • A penész- és élesztőgombák megjelenésének megakadályozásáért gondoskodj a megfelelő cukortartalomról és a hermetikus lezárásról!
  • Az elkészült, befőzött élelmiszereket hűvös, sötét helyen tárold!

Ha a fentieket szigorúan betartod, akkor a házilag készült befőttek, dzsemek és lekvárok biztonságosak és hosszú ideig eltarthatók lesznek. Így pedig nemcsak ízletes, de kockázatmentes módon élvezheted egész évben a nyár és az ősz ízeit.

A biztonságos befőzéshez további hasznos tippeket olvashatsz a Nébih által összeállított útmutatóban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

Az ország nagyobb részén borult, párás idő várható. Szitálás, esetleg gyenge eső előfordulhat. A légmozgás döntően gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este is döntően 0 és +5 fok közötti értéket mérhetünk. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra