„Pollenallergiás tünetek esetén az allergia vizsgálatát rendszerint alkaros bőrteszttel végzik. Ennek során az allergént az alkar bőrére csepegtetik, majd minimális (felületi hámrétegi) bőrkarcolás történik, ezt követően pedig a bőr reakcióját figyelik. A mintegy 10-15 perc alatt kialakuló vörösödés, duzzanat esetén az adott allergénre az allergia bizonyított. Erős allergiás tünetek esetén azonban nem végzünk bőrtesztet” – mondta el dr. Augusztinovicz Monika allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont orvosa.
A tesztre a legalkalmasabb időszak a pollenszezon utáni hónapokra esik, azaz októbertől februárig. Szintén nem javasolt a vizsgálat elvégzése, ha a beteg:
- antihisztamint szed;
- bőrprovlémával –például ekcémával, csalánkiütéssel, pikkelysömörrel – küzd;
- várandós vagy szoptat;
- az elmúlt hetekben tablettás vagy injekciós szteroidkészítményt kapott.
Nem kell a szezon végéig szenvedni a tünetektől
Ez természetesen nem jelenti azt, hogy a beteg az allergén növény virágzásának teljes időszakát allergiás tünetekkel lenne kénytelen átvészelni. A felsorolt esetekben vérből végzett allergiavizsgálatot lehet kérni: az allergiát ez esetben az allergénnel szemben a szervezetben termelődött ellenanyag – IgE – értékének emelkedése igazolja. Az IgE specifikus: tehát nemcsak az allergia tényét lehet így igazolni, hanem az is pontosan megállapítható, hogy a beteg pontosan mire allergiás.
Gyorsan enyhülő tünetek
A teszt eredménye alapján, a beteg tüneteit figyelembe véve személyre szabott kezelés egyaránt tartalmazhat vényköteles és recept nélküli készítményeket, gyógyszereket és orrspray-ket. A tüneti kezelés hatására a panaszok pár napon belül érezhetően csökkennek. A készítményeket mindaddig szedni kell, amíg a tüneteket kiváltó pollen jelen van a levegőben. Ha hosszú távú megoldásban gondolkodunk, és nem szeretnénk minden szezonban gyógyszert szedni, akkor érdemes megfontolni az allergén immunterápia lehetőségét. Ezt a kezelést azonban már a szezon előtt legalább két hónappal meg kell kezdni.