Az allergiások tünetei a kora őszi időszakban sem enyhülnek. Ennek egyik oka, hogy több növény virágzása nyár végén éri el a csúcsát, ezzel pedig az ősz kezdetére még kellemetlenebb panaszokat eredményeznek. Például a pázsitfüvek, az üröm, a csalánfélék és a parlagfű virágzása sokaknál okozhat akár komoly problémát ilyenkor is: égő és viszkető szemek, kaparó garat, köhögés, orrfolyás és könnyezés. A nappali kellemetlenségek mellett sokszor aludni sem tudnak az érintettek, főleg akkor, ha mindez még asztmás tünetekkel is társul. Az WebMD összefoglalója kiemel néhány hasznos tanácsot, amely ősszel is enyhíthet a kellemetlenségeken.
A pollenek mellett a penész is fokozott veszélyt jelent
A már jól ismert parlagfű is szeptemberben éri el virágzása csúcsát. A globális felmelegedés kifejezetten kedvez a növény virágzásának: az elmúlt években megfigyelhetővé vált, hogy egyre korábban kezdődik és egyre hosszabb ideig kitolódik ez az időszak. A hűvös, esős, nyirkos őszi idő pedig kifejezetten kedvez a kültéri és beltéri penésznek, mely a parlagfű mellett az allergiások egyik legnagyobb ellensége. A penészgomba spórákat bocsát ki, így irritálja az orrjáratokat.
Ősszel érdemes kiemelt figyelmet fordítani az alábbiakra:
- Általában a reggeli és déli órákban a lemagasabb a levegő pollenkoncentrációja, javasolt ezért a kora hajnali és a kései órákra időzíteni a szellőztetést.
- A penészgomba spórája gyakran szaporodik például az avar alatt, az összegereblyézett, nedves levelek között. Igyekezzünk ezeket a halmokat - legalább a saját kertünkből - a lehető leggyorsabban eltakarítani.
- A nyári időszakban udvarra kipakolt cserepes növények egy része ősszel visszakerül a lakásba. A penészgomba gyakran telepszik meg a virágföldben is, ami miatt a spórák felszaporodhatnak a beltéri levegőben.
- Mivel a mosott ruhákat egyre gyakrabban kell bent szárítanunk, így a levegő is párásabb lesz, ami szintén problémát jelenthet a penész szempontjából. Sőt, a beltéri páratartalom ideális környezetet teremt a poratkák elszaporodásához a lakásban, ami szintén allergiás reakciókat eredményezhet. Törekedjünk arra, hogy lakó- és munkahelyünkön az egészségünk számára ideális, 20-22 fokos hőmérséklet legyen, a páratartalom pedig 35-50 százalék között a legmegfelelőbb.